Chwytaki do robotów

Chwytaki do robotów to jeden z najważniejszych podzespołów ramion przemysłowych. To one między innymi są odpowiedzialne za płynną pracę całej jednostki. Ze względu na bardzo dużą różnorodność i zakres wykonywanej pracy chwytak do robota może być robiony na zamówienie lub kupowany jako standardowa cześć kompatybilna z określonym modelem robota.

Podstawową funkcją chwytaka jest manipulowanie przedmiotami. Może to być przenoszenie, przesuwanie, paletyzowanie i tym podobne. Te podzespoły zmieniają się zależnie od obiektu manipulacji oraz warunków wykonywanej pracy.

Sprzedaż chwytaków do robotów przemysłowych

Oferujemy szeroki wybór rożnego rodzaju chwytaków. Realizujemy dostawy produktów typowych – standardowych oraz wykonywanych pod konkretnego robota, rodzaj pracy jaką ma wykonywać oraz środowisko pracy.

Najczęściej sprzedawane produkty to:

 • chwytaki do robotów ABB
 • chwytaki do robotów KUKA
 • chwytaki do robotów Fanuc
 • chwytaki do robotów Motoman
 • inne chwytaki do robotów przemysłowych.
chwytaki do robotów

W szerokiej grupie produktowej dostępne są również produkty różniące się się także sposobem działania. Ze względu na wiele jednostek napędowych oferujemy chwytaki:

 • elektryczne
 • hydrauliczne
 • pneumatyczne

Wśród nich oczywiście dostępne są chwytaki ściskające oraz chwytaki rozciągające, a także chwytaki przyciągające.

Jak wybrać chwytak do robota przemysłowego

Odpowiedni wybór chwytaka wcale nie jest rzeczą prostą i oczywistą. Warto podkreślić, że sam chwytak powinien być równie niezawodny co sam robot. Tylko takie podzespoły zapewnią bezawaryjną pracę jednostki.

Aby dobrać właściwy produkt należy przeanalizować pracę robota, która skupia się na pobraniu przedmiotu, przetransportowaniu go w wyznaczone miejsce i bezpiecznym odłożeniu przedmiotu w miejscu docelowym.

Tak więc zastanawiając się jakie chwytaki dobrać do robota należy rozpatrzyć między innymi:

 • wagę obiektu
 • kształt obiektu
 • rodzaj obiektu
 • rodzaj chwytu
 • napęd
 • środowisko pracy

Oczywiście to tylko podstawowe wskazówki. W przypadku różnych robotów i aplikacji będą one zmienne, często uzupełniane o kryteria odnoszące się do indywidualnych wymagań.

części do robotów

Chwytaki do robotów cena

Bardzo trudno jest określić stałe ceny tych podzespołów. Standardowy ogólnodostępny cennik chwytaków dotyczy wyłącznie produktów standardowych. Natomiast wszystkie podzespoły, które wykonywane są na specjalne zamówienie podlegają indywidualnej wycenie. Stąd bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje chwytak do robota ?

Cena chwytaka zależna jest od wielu różnych czynników, najczęściej od rodzaju transportowanego przedmiotu oraz środowiska pracy. Aby poznać szczegółowe ceny prosimy o kontakt z działem sprzedaży.

Rodzaje chwytaków do robotów

Chwytaki z 2 palcami

Są to najprostsze chwytaki robotyczne, odpowiednie dla wielu robotów przemysłowych i łatwe w produkcji. W tej grupie można znaleźć różne chwytak z kontrolą otwarcia, chwytak z kontrolą nacisku, z kontrolą odległości przy otwieraniu i zamykaniu, podnoszące elementy poprzez włożenie dwóch palców do otworu. Mogą mieć również napęd pneumatyczny lub elektryczny.

Chwytaki z trzema palcami


Ten typ chwytaka nie jest często stosowany, ponieważ większość przypadków automatyzacji może być rozwiązana za pomocą chwytaka dwupalcowego. Jednakże, gdy konieczne jest podnoszenie delikatnych obiektów z odpowiednią siłą i precyzją, optymalnym rozwiązaniem są chwytaki trójpalczaste. Ponadto, dzięki przegubowym palcom, jeszcze lepiej przystosowują się one do nieregularnych powierzchni.

Ten rodzaj chwytaków jest niezbędny, gdy trzeba podnieść wiele różnych elementów, ponieważ potrzebny jest chwytak wszechstronny i taki, który łatwa zaadoptować do różnych produktów. Te model są droższe od wariantów z dwoma palcami

Przykładem zastosowania tych chwytaków jest obsługa długich rur, ponieważ mogą one poprawić osiowanie i wydajność podczas szybkich obrotów. Istnieją również chwytaki z małymi, nie przegubowymi palcami, które są znacznie tańsze i mogą chwytać małe cylindryczne obiekty.

Chwytaki robotów z elastycznymi palcami


Chwytaki robotyczne z elastycznymi palcami nowej generacji są lepiej przystosowane do podnoszenia różnych obiektów. Chociaż są one bardziej ograniczone w zakresie objętości i wagi obiektu, który ma być podniesiony, są idealne do delikatnych rzeczy, takich jak żywność. Przykładem może tu być model Festo Multi Choice Gripper.

Chwytaki do paletyzacji

Te efektory końcowe zazwyczaj dedykowane są do dużych ramion. Roboty paletyzujące w większości przypadków przenoszą duże i ciężkie ładunki. W tej grupie można wyróżnić między innymi

 • chwytaki z klapą stałą i ruchomą,
 • chwytaki samocentrujące w dwóch klapach,
 • Chwytaki Vacuum,
 • chwytaki do worków

Najczęściej wykorzystywane są do manipulowania workami lub pudełkami, ale obsługują też inne przedmioty o mniej regularnych kształtach.

Chwytaki specjalne

Poza produktami o standardowym przeznaczeniu bardzo często spotykamy specjalne zastosowanie robotów przemysłowych w tym również ich podzespołów. Od takich maszyn wymaga się stabilnej pracy nawet w bardzo trudnych warunkach. Ma to tym większe znaczenie im bardziej wymagające jest środowisko pracy. Ponieważ każda przerwa na usunięcie awarii wiąże się z dużymi kosztami.

Dlatego osobną grupę produktów stanowią chwytaki na zamówienie, które wykonywane są ze specjalnych materiałów. Do tej grupy można zaliczyć między innymi chwytaki:

 • do stref zagrożonych wybuchem ATEX
 • do wysokich temperatur
 • do pracy w sterylnym środowisku
 • z normą ISO 14644-1, do pracy w pomieszczeniach czystych
 • inne z określonymi wymaganiami specjalistycznymi

Jak zatem widać dostępnych jest bardzo dużo różnorodnych produktów, których zastosowanie zależne jest od konkretnych potrzeb. Stąd warto przy wyborze takich rozwiązań dokładnie określić wszystkie wymagania.

Zobacz również

Marcin Budziński
Szajnochy 2 Bydgoszcz, k-p 85-738
sprzedaz@czescidorobotow.pl Tel 797 505 645

Chwytak do robota

8.2

Odporność na zużycie

9.0/10

Montaż

8.0/10

Cena

7.5/10