Omron wprowadza na rynek nowy czujnik wizyjny 3D dla ramion robotów

Firma Omron wprowadziła na rynek nowy czujnik wizyjny 3D z serii FH-SMD, który może być zamontowany na robocie, aby rozpoznawać losowo rozmieszczone części samochodowe lub inne elementy w trzech wymiarach, umożliwiając montaż, inspekcję, pobieranie i układanie.

Nowoczesny wysokowydajny przemysł wymaga czujników wizyjnych jako oczu robotów, które są niezbędne do automatyzacji zaawansowanych procesów produkcyjnych. Ponieważ maszynom trudno jest rozpoznać pozycje i ułożenie różnych części o złożonych kształtach, na rynku coraz częściej dostępne są innowacyjne systemy wizyjne dla robotów przemysłowych.

Jednak konwencjonalne czujniki wizyjne 3D potrzebują dużo czasu na wykrycie stanu faktycznego monitorowanego obszaru. Wymagają również dużej przestrzeni i ramion przemysłowych sporych rozmiarów. Bardzo często stanowi to przeszkodę w instalacji w istniejących już komórkach produkcyjnych oraz automatyzację produkcji w wybranym zakresie.

Czujnik wizyjny 3D serii FH-SMD

Nowy czujnik wizyjny 3D serii FH-SMD jest na tyle mały i lekki, że można go zamontować na ramieniu robota, co eliminuje potrzebę stosowania specjalnego sprzętu montażowego, a tym samym oszczędza miejsce. Czujnik ten może być przesuwany w celu zmiany punktu widzenia i łatwego rozpoznawania części, redukując martwe pola i zapewniając niezawodne wykrywanie przedmiotów. Ponadto, nowo opracowana technologia pomiaru 3D umożliwia wykrywanie części w czasie około 0,4 sekundy, niezależnie od ich kształtu i położenia. Firma Omron twierdzi, że dzięki temu montaż części luzem może być płynnie zautomatyzowany.

Poniżej prezentujemy wybrane cechy nowoczesnych czujników wizyjnych Omron.

Szybszy czas cyklu dzięki „szybkości zbliżonej do ludzkiej” i elastyczności: Szybkie wykrywanie w czasie około 0,4 sekundy sprawia, że kompletacja przebiega bezproblemowo. Szybkie wykrywanie umożliwia technologia pomiaru 3D dla robotów, która tworzy trójwymiarowe obrazy kształtów oraz technologii rozpoznawania 3D, która rozpoznaje pozycję i postawę obiektów.

Pasuje do istniejących już kompaktowych przestrzeni: Mały i lekki czujnik wizyjny 3D do ramion robotów oszczędza przestrzeń instalacyjną. Nie ma potrzeby stosowania dużych urządzeń montażowych ani wprowadzania poważnych zmian w istniejącym układzie, które są wymagane w przypadku innych czujników wizyjnych 3D.

Łatwa konfiguracja bez instrukcji obsługi: Kreatory prowadzą użytkownika krok po kroku przez konfigurację aplikacji do kompletacji, od ustawień kamery po kalibrację.

Marcin Budziński

Od kilku lat interesuje się robotami przemysłowymi i cobotami oraz robotami usługowymi. Z zainteresowaniem obserwuję robotyzacje firm. Najbardziej ciekawią mnie - programowanie robotów - serwis robotów - części do robotów - sprzedaż robotów - roboty do wynajęcia