Czujniki SICK TiM240 LiDAR dla systemów AMR

Firma SICK, wiodący producent czujników do systemów bezpieczeństwa, systemów wizyjnych do robotów przemysłowych i innych, rozszerzyła swoją linię czujników 2D LiDAR, które służą do zastosowań lokalizacyjnych i antykolizyjnych. Oferta powiększyła się o kompaktową rodzinę produktów TiM2xx. Jest to odpowiedź na nowe wymagania dotyczące funkcjonalności, rozmiarów i ceny produktów.

TiM240 jest pierwszym wariantem w serii TiM2xx LiDAR i posiada klasę szczelności IP65 do zastosowań wewnętrznych. TiM240 skanuje obszar 240° w odległości do 10 m z prędkością do 15 razy na sekundę. Pozwala to użytkownikowi na pokrycie stosunkowo dużej powierzchni (200m2) jednym skanerem i szybkie przesyłanie wszelkich zmian pomiarowych do kontrolera poprzez Ethernet. Sprawdzona technologia HDDM+ gwarantuje stabilne i niezawodne przesyłanie danych pomiarowych. Dodatkowo niskie zużycie energii wynoszące 2,9 W staje się szczególną zaletą przy zastosowaniu w pojazdach zasilanych bateryjnie.

Czujnik SICK dla robotów mobilnych

Na całym świecie sektor e-commerce nadal odnotowuje silny wzrost. Doprowadziło to do zapotrzebowania na rozwiązania automatyzacji wspierające rozwijającą się infrastrukturę logistyczną oraz transportu towarów i produktów. Roboty AMR obsługują coraz więcej zadań logistycznych różnego rodzaju. Równocześnie najnowsze konstrukcje urządzeń AMR stają się coraz bardziej kompaktowe i opływowe. W związku z tym, części do robotów mobilnych takie jak czujniki muszą dotrzymywać kroku tym nowym typom aplikacji pod względem funkcjonalności.

Czujniki do zastosowań lokalizacyjnych i antykolizyjnych robotów

Ważący zaledwie 150g TiM240 jest lekki i zajmuje niewiele miejsca dzięki swoim kompaktowym wymiarom 75,8mm x 79,7mm x 60mm (HxDxW). Dzięki temu może być zintegrowany z coraz mniejszymi jednostkami jakimi są autonomiczne roboty mobilne (AMR), a jego waga nie wymaga specjalnego uwzględnienia w konstrukcji mechanicznej. Dostępne są również inne modele z serii TiM to TiM1xx, TiM3xx, TiM5xx i TiM7xx. Nowoczesny czujnik skanuje całą interaktywną powierzchnię i określa, na przykład, gdzie w danej chwili znajduje się ręka lub osoba. Dane są przetwarzane, a sygnał wyzwala reakcję, która zmienia obraz lub otwiera okno informacyjne.

Marcin Budziński

Od kilku lat interesuje się robotami przemysłowymi i cobotami oraz robotami usługowymi. Z zainteresowaniem obserwuję robotyzacje firm. Najbardziej ciekawią mnie - programowanie robotów - serwis robotów - części do robotów - sprzedaż robotów - roboty do wynajęcia