Czy roboty zabiorą pracę ludziom ?

Szybko postępujący rozwój technologiczny, robotyzacja przedsiębiorstw, a także rozwój sztucznej inteligencji powoduje wzrost wydajności produkcji, wyższą efektywność pracy, zmniejsza ilość popełnianych w pracy błędów. Jest tylko to kilka z powodów, dla których coraz większa ilość przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie robotyzacji do swoich firm.

Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań niesie ze sobą dużo korzyści. Do jednej z głównych należy znaczący wzrost produkcji oraz wydajności pracy w szerokim pojęciu. Dlatego roboty znajdują zastosowanie również w branżach, które nie są już takie oczywiste, jak np. gastronomia czy recepcje hoteli. Dlatego właśnie bardzo często pada pytanie – czy roboty zabior

W jakich branżach najczęściej spotykamy roboty

Rozwiązania tego typu najczęściej wprowadzane są w działach firm, w których można nimi wyręczyć człowieka. Na ogół są to działy księgowe, windykacji, logistyki, sprzedażowe, magazyny, infolinie itd. Powierza się robotom powtarzalne, żmudne zadania, czyli takie, które szybko prowadzić mogą do dekocentracji człowieka i spadku jego wydajności. Ponadto roboty są niezastąpione wręcz podczas np. produkcji samochodów, załadunków wielkogabarytowych itd. W miarę rozwoju technologii i potrzeby podnoszenia wydajności pracy, co z kolei przekłada się na zyski przedsiębiorstwa, coraz więcej firm korzysta z tego typu rozwiązań.

Czy roboty zastąpią człowieka

Takie pytanie zadaje coraz większa rzesza pracowników zatrudniona w wielu sektorach gospodarki. Czy postęp technologiczny i wprowadzanie na rynek coraz to nowych oprogramowań i maszyn rzeczywiście może wyeliminować ludzi z rynku pracy? Naszym zdaniem nie. Innowacyjne rozwiązania rzeczywiście w pewnych działach mogą zastąpić człowieka. Są jednak zawody, w których „zatrudnienie” mogłoby nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Bo czy np. robot mógłby zostać szefem kuchni? W jaki sposób powstawałyby nowe wspaniałe potrawy? Albo czy robot może zostać np. nauczycielem? Czy można stworzyć program na tyle doskonały, że będzie umiał w każdej sytuacji odpowiednio zareagować? Czy roboty potrafiłyby poradzić sobie w działach reklamy czy marketingu? Przecież są to działy, w których przede wszystkim należy wykazywać się kreatywnym myśleniem.

Naszym zdaniem roboty nie zabiorą pracy ludziom. Pomimo iż są one coraz szerzej wprowadzane do rożnych branży przemysłu, to bardzo dużo stanowisk nigdy nie zostanie przeznaczone dla maszyn. Pamiętajmy, że wszystkie roboty swoją inteligencję zawdzięczają ludziom. Maszyny nie są w stanie samodzielnie myśleć, podejmować decyzji, a przede wszystkim nie posiadają inteligencji emocjonalnej, którą posiada każdy człowiek na świecie bez względu na wykształcenie, wiek czy pochodzenie.

czy roboty zastąpią człowieka, czy roboty zabiorą pracę ludziom

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.