Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom współpracującym z robotami

Roboty przemysłowe oferują coraz bardziej szersze możliwości zastosowania ich w różnych gałęziach przemysłu. Należy jednak pamiętać, że roboty mogą zwiększyć niektóre zagrożenia powodujące wypadki. Ta sama kwestia dotyczy również innych robotów, takich jak coboty czy roboty mobilne. Dlatego każda firma powinna zwrócić uwagę na ten problem na etapie planowania i wdrażania robotyzacji.

Jednak samo inwestowanie w zaawansowaną technologię nie wystarczy, aby zwiększyć bezpieczeństwo. Menedżerowie muszą również podjąć kroki, aby osiągnąć założone cele. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek jak zabezpieczyć pracowników przy robotach.

Zaprojektuj obszar roboczy dla robotów

Niektóre osoby które decydują, że są gotowe na zakup robotów nie zastanawiają się wystarczająco długo, aby dostosować halę produkcyjną tak, aby pomieściła roboty i zapewniła bezpieczeństwo pracownikom. Planowanie właściwego miejsca na gniazdo, przed instalacją nowego robota powinno pomóc zwiększyć bezpieczeństwo.

Rozważenie konfiguracji obszaru roboczego z robotami oznacza wybranie odpowiedniego rodzaju komórki robota i miejsca jej zlokalizowania. Pracodawcy muszą również przewidzieć przepływ ruchu przez miejsce pracy i zastanowić się, jak zachować niezbędną odległość między pracownikami a robotami. To bardzo ważny etap.

Zabezpieczanie obszaru roboczego robota

Zabezpieczanie robotów obejmuje wiele różnych opcji, takich jak prowadnice laserowe, funkcje blokujące części robota podczas wykonywania prac konserwacyjnych i wiele innych. Jeśli decydenci firmowi są gotowi do wdrożenia robotyki w miejscu pracy, powinni czuć się zobowiązani do przyjrzenia się produktom i technikom, które pozwalają zabezpieczyć zarówno pracowników jak i maszyny.

Brak właściwego zabezpieczenia dla robotów w miejscu pracy może okazać się zarówno niebezpieczny dla pracowników, jak i kosztowny dla firmy.

Jak roboty wpływają na bezpieczeństwo pracy

Większa dostępność cobotów znacznie poszerza możliwości wdrażania robotów w miejscu pracy. Wiele osób błędnie uważa, że ​​te maszyny są z natury bezpieczne, ponieważ producenci budują je tak, aby coboty działały wokół ludzi. To jednak nie jest prawda.

Dostępne są specyfikacje techniczne, które omawiają maksymalną dopuszczalną siłę, moc i prędkość związane z bezpiecznym używaniem robotów współpracujących. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszystkie zadania najlepiej nadają się do konkretnych modeli robotów.

Jedną z zalet cobotów jest ich mobilność. Użytkownicy mogą przenosić coboty do innych części fabryki i konfigurować je do wykonywania nowych zadań w ciągu kilku minut. W takiej sytuacji pracownicy muszą wziąć pod uwagę potencjalne ryzyko związane z przenoszeniem robotów do różnych sekcji obszaru roboczego.

Widoczność ścieżki robota mobilnego

Wiele firm kupuje mobilne roboty, które poruszają się po hali produkcyjnej, aby pomóc w doprowadzeniu komponentów lub gotowych produktów do zamierzonych miejsc docelowych. Maszyny te zazwyczaj mają czujniki, kierunkowskazy i inne zintegrowane funkcje zwiększające bezpieczeństwo. Jednak pracownicy firmy powinni robić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom. Takie roboty są równiez popularne w pracach magazynowych.

Farba bezpieczeństwa to tani i wysoce skuteczny sposób na oznaczenie ścieżki dla robotów mobilnych, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że pracownik wejdzie na niego. Fabryki i magazyny powinny również przyjąć system, który używa kolorów, które ludzie będą kojarzyli z konkretnymi zagrożeniami.

Szkolenia BHP pracowników pracujących z robotami.

Każdy, kto potencjalnie może spotkać roboty w swoim miejscu pracy, musi przejść szkolenie. Taki kurs powinien prezentować informacje dotyczące najbardziej prawdopodobnego ryzyka pracy robotów i sposobów jego ograniczenia. Szkolenie pracowników w zakresie wykonywania zadań w towarzystwie robotów wymaga szczegółowego podejścia.

Ma to o tyle duże znaczenie, że aktualnie dostępnych jest wiele różnych robotów. Należy pamiętać, że każdy robot może działać inaczej i posiadać inne zabezpieczenia.

Jak bezpiecznie wymieniać części do robotów

Warto brać pod uwagę, że serwisowanie robotów powinna prowadzić osoba do tego odpowiednio przygotowana. Pracownicy powinni otrzymywać nadzór, dopóki nie poczują się komfortowo pracując przy maszynach.

Dane wskazują, że błąd ludzki jest jedną z głównych przyczyn obrażeń związanych z robotyką w miejscu pracy. Tak więc, jeśli firmy od samego początku poważnie podchodzą do szkolenia i postrzegają go jako ciągły proces, mogą zminimalizować ryzyka.

Zdjęcie roboti org

Marcin Budziński

Od kilku lat interesuje się robotami przemysłowymi i cobotami oraz robotami usługowymi. Z zainteresowaniem obserwuję robotyzacje firm. Najbardziej ciekawią mnie - programowanie robotów - serwis robotów - części do robotów - sprzedaż robotów - roboty do wynajęcia