Magnetyczny chwytak Onrobot MG10

Nowy magnetyczny chwytak Onrobot MG10 został zaprojektowany z myślą głównie o robotach współpracujących. Producent informuje, że jest kompatybilny ze wszystkimi głównymi markami robotów, w tym ABB, Doosan, Fanuc, KUKA, Universal Robots (UR) i Yaskawa.

Chwytaki do cobotów serii MG10 posiadają programowalną kontrolę siły i wbudowany czujnik zbliżeniowy, który może wykryć obecność części, jak również to, czy część została pobrana, czy nie. Ten efektor końcowy nie wymaga również zewnętrznego źródła sprężonego powietrza ani kabli, co może obniżyć koszty wdrożenia.

Chwytak do części i nieregularnych kształtach

OnRobot twierdzi, że MG10 jest idealny dla części o dziwnych kształtach oraz dużych, płaskich arkuszy metalu. MG10 nie powinien pozostawiać śladów i może obsługiwać perforowane, ścierne lub zakurzone elementy. W przypadku utraty zasilania, producent zaprojektował swój chwytak do robota tak, że MG10 utrzyma siłę magnetyczną i nie upuści obrabianego przedmiotu. Takie części do robotów to innowacyjne rozwiązanie zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa.

Dopuszczalny udźwig tego modelu zależy od orientacji i różnych właściwości palców chwytaka i przedmiotu obrabianego. OnRobot wskazuje, że sugerowany maksymalny udźwig elementu z czystej stali pobieranego palcami bez nakładek wynosi 10 kg. Ten sam rodzaj przedmiotu, który będzie pobierany palcami z dostarczonymi nakładkami ochronnymi, będzie miał masę 3 kg. Precyzyjne wyliczenia dostępne są w karcie katalogowej produktu.

Tu również warto wspomnieć o innym ciekawym rozwiązaniu, które pojawiło się nie dawno w ofercie tego producenta. To efektory końcowe dla cobotów podciśnieniowe VGP20, które obsługują ładunki o masie do 20 kg. VGP20 jest przeznaczony głównie do zastosowań związanych z paletyzacją, ale może być również wykorzystywany do innych zastosowań związanych z przenoszeniem materiałów i obsługą maszyn.

Poza tym portfolio najnowszych rozwiązań to również:

Oto podsumowanie produktów, które OnRobot wprowadził w zeszłym roku:

OnRobot Eyes 2.5D system wizyjny
OnRobot szlifierka
OnRobot Śrubokręt
OnRobot Soft Gripper
3FG15 chwytak trójpalczasty
Chwytak równoległy 2FG7

Marcin Budziński

Od kilku lat interesuje się robotami przemysłowymi i cobotami oraz robotami usługowymi. Z zainteresowaniem obserwuję robotyzacje firm. Najbardziej ciekawią mnie - programowanie robotów - serwis robotów - części do robotów - sprzedaż robotów - roboty do wynajęcia