Miniaturowe sterowniki FAULHABER

Miniaturowe sterowniki firmy FAULHABER sterują szeroką gamą silników prądu stałego. Nowe sterowniki do robotów MC 3001 są nieobudowanymi wersjami sterowników ruchu FAULHABER i dzięki zintegrowanemu stopniowi wyjściowemu ze zoptymalizowanym pomiarem prądu mogą sterować mikrosilnikami prądu stałego, liniowymi serwomotorami prądu stałego lub bezszczotkowymi silnikami prądu stałego z linii produktów firmy.

Przy wysokości całkowitej od 2,6 mm i formacie 16 x 27 mm nowe sterowniki ruchu są wyjątkowo zminiaturyzowane. Charakteryzują się wysoką dynamiką sterowania i mogą pracować w trybie ciągłym z prądem 1,4 A oraz z prądem szczytowym do 5 A. Dzięki tym nowym modelom firma FAULHABER uzupełniła swoją ofertę sterowników do robotów przemysłowych.

sterowniki faulhaber

Sterowniki FAULHABER do silników prądu stałego

Sterowniki wielkości kciuka posiadają taką samą funkcjonalność oraz takie same interfejsy (RS232 i CANopen) i enkodery, jak inne, bardziej wydajne produkty generacji MC V3.0. Jako inteligentny moduł sterownika nadają się szczególnie dobrze do instalacji w aplikacjach specyficznych dla klienta. Pełna ochrona termiczna silników jest zapewniona dzięki zintegrowanym modelom termicznym i wysokiej częstotliwości PWM.

Sterowniki dostępne są w dwóch wariantach: MC3001 B może być podłączony do płyty głównej za pomocą trzech złączy micro board-to-board, natomiast MC3001 P może być podłączony za pomocą 28-pinowego złącza wtykowego. Aby ułatwić klientom szybkie i łatwe rozpoczęcie prac nad rozwojem systemu napędowego, FAULHABER oferuje zestaw startowy, który zawiera między innymi płytę główną i ułatwia rozpoczęcie pracy. Ponadto dostępnych jest do sześciu różnych wariantów płyt głównych (w zależności od wariantu sterownika ruchu i zastosowanego silnika). Aby spełnić specyficzne potrzeby klientów, można stworzyć inne płyty, które mogą również zawierać np. interfejs EtherCAT.

Zastosowanie sterowników ruchu FAULHABER

Idealnym obszarem zastosowania nowych sterowników ruchu serii MC 3001 są aplikacje z zakresu robotyki, techniki automatyzacji, budowy maszyn, jak również techniki medycznej i laboratoryjnej. Aplikacje w tych obszarach mają często ograniczoną przestrzeń, a mimo to wymagają wysokiej dynamiki sterowania i dużej wydajności.

Kontrolery ruchu robota są przeznaczone do pracy w trybie follower i mogą być łatwo i szybko łączone z wieloma systemami nadrzędnymi za pomocą standardowych interfejsów. Po podstawowym uruchomieniu za pomocą Motion Manager, sterowniki mogą być alternatywnie eksploatowane w każdej chwili również w trybie samodzielnym za pomocą zintegrowanych programów sekwencyjnych.

Marcin Budziński

Od kilku lat interesuje się robotami przemysłowymi i cobotami oraz robotami usługowymi. Z zainteresowaniem obserwuję robotyzacje firm. Najbardziej ciekawią mnie - programowanie robotów - serwis robotów - części do robotów - sprzedaż robotów - roboty do wynajęcia