MoveIt 2 umożliwia sterowanie ramieniem robota w czasie rzeczywistym

W ubiegłym tygodniu PickNik Inc. ogłosił nową wersję oprogramowania open source MoveIt do sterowania ramionami robota. MoveIt 2 Beta współpracuje z ROS 2, aby umożliwić szybsze i bardziej reaktywne planowanie poprzez kontrolę w czasie rzeczywistym, wynika z informacji przekazanych przez firmę.

W ciągu ostatniej dekady MoveIt stało się najczęściej stosowanym oprogramowaniem typu open source do opracowywania aplikacji, które stosowane są do manipulacji robotami.

MoveIt 2 oprogramowanie do sterowania robotami

Naukowcy i programiści przemysłowi używają oprogramowania do sterowania robotami. MoveIt oferuje także narzędzia dla startupów, które byłyby trudne do osiągnięcia z powodu ograniczeń kosztów. W ten sposób ułatwia tworzenie aplikacji dla robotyki.

PickNik kieruje rozwojem MoveIt 2 w koordynacji z partnerami, którymi według podanych informacji są Intel, Amazon, Open Robotics i wielu innych współpracowników z całego świata.

„Biorąc pod uwagę, że do 2024 r. Rynek ramion robotycznych przekroczy 39,2 mld USD, PickNik Robotics stosuje nowe podejście do wspierania tego rynku, kontynuując budowanie produktów open source z naszymi partnerami. To ekscytująca alternatywa dla modelu tradycyjnego oprogramowania do blokowania dostawców ”

„Dzięki tej wersji MoveIt jest gotowy do dalszego rozwoju i zaspokajania potrzeb wymagających aplikacji w całej branży”, powiedział Dave Coleman, główny opiekun projektu MoveIt i dyrektor generalny PickNik Robotics.

MoveIt 2 ma większość podstawowych funkcji swojego poprzednika, w tym planowanie ruchu, sprawdzanie kolizji robota, wykonywanie trajektorii, odwrotną kinematykę i wizualizację w RViz, zgodnie z wątkiem dyskusyjnym na temat ROS Discourse. Niektóre funkcje, takie jak testy porównawcze, interakcja robota i wtyczki, nie zostały jeszcze włączone.

Open source dla robotyki

Zwolennicy MoveIt uważają, że programowanie oparte na współpracy typu open source jest najlepszą opcją na niezawodne i bezpieczne oprogramowanie do robotyki. Firmy takie jak Microsoft, Toyota, Samsung i LG zainwestowały w rozwój robotyki typu open source.

Dedykowane programy największych dostawców robotyki sprawiają, że tworzenie oprogramowania robotów w wersji open source jest bardzo trudne. Stąd tak ważna jest współpraca wielu podmiotów zaangażowanych we wspólny projekt

Zdjęcie producenta

Marcin Budziński

Od kilku lat interesuje się robotami przemysłowymi i cobotami oraz robotami usługowymi. Z zainteresowaniem obserwuję robotyzacje firm. Najbardziej ciekawią mnie - programowanie robotów - serwis robotów - części do robotów - sprzedaż robotów - roboty do wynajęcia