Najpopularniejsze procesy dla robotów spawalniczych

Zrobotyzowane spawanie jest jednym z najczęstszych zastosowań robotów w sektorze przemysłowym, napędzanym głównie przez sektor motoryzacyjny i to już przez ostatnie kilka dziesięcioleci. Spawanie zrobotyzowane jest najbardziej wydajne przy wykonywaniu powtarzalnych zadań spawalniczych o dużej objętości.

Istnieje kilka różnych rodzajów robotycznych procesów spawalniczych, z których każdy ma swoje zalety i rodzaje zastosowań. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dzięki zrobotyzowaniu procesów spawalniczych, firmy przemysłowe mogły nie tylko zwiększyć przepustowość swojej produkcji, ale również znacznie zwiększyć jakość spoin. Roboty przemysłowe i ich osprzęt spawalniczy, są bardzo dokładne, dzięki czemu ryzyko błędu jest bardzo niskie. Ważna jest w tym miejscu również powtarzalność, którą roboty spawalnicze gwarantują na niesamowicie wysokim poziomie. Poziom ten jest nieosiągalny dla tradycyjnego pracownika, nawet z ogromnym doświadczeniem i fachem w ręku.

7 najpopularniejszych procesów robotów spawalniczych

Chociaż nie jest to wyczerpująca lista, poniższe są jednymi z najczęstszych form spawania zrobotyzowanego:

 1. Spawanie łukowe: łuk elektryczny między elektrodą a metalową podstawą wytwarza intensywne ciepło do stopienia i zmieszania dwóch części. Spawanie łukowe jest stosowane w aplikacjach wymagających wysokiej dokładności i powtarzalności.
   
 2. Spawanie oporowe: prąd przepływa między dwoma metalowymi kawałkami metalu, kałuża powstaje w wyniku ciepła, a dwa elementy są ze sobą łączone. Spawanie oporowe jest najbardziej ekonomiczną formą spawania zrobotyzowanego i najlepiej nadaje się do projektów obróbki cieplnej.
   
 3. Zgrzewanie punktowe: rodzaj zgrzewania oporowego, zgrzewanie punktowe łączy cienkie metale odporne na prądy elektryczne. Jest to zwykle używane w przemyśle motoryzacyjnym do łączenia ram metalowych.
   
 4. Spawanie metodą TIG: proces wysokiej jakości, w którym łuk powstaje między zużywającą się elektrodą wolframową a częścią metalową. Znane również jako spawanie łukowe wolframem gazowym (GTAW), spawanie TIG jest stosowane, gdy precyzja ma ogromne znaczenie.
   
 5. Spawanie MIG: proces szybkiego osadzania, który polega na ciągłym podawaniu drutu w kierunku ogrzanej końcówki spawalniczej. Znany również jako spawanie łukowe przy użyciu gazu metalowego (GMAW), najlepiej nadaje się do zastosowań, w których pożądana jest prostota i szybkość systemu.
   
 6. Spawanie laserowe: generator laserowy dostarcza za pomocą kabla światłowodowego światło laserowe przez zrobotyzowaną głowicę tnącą do spawania elementów. Spawanie laserowe, w tym zdalne spawanie laserowe w trudno dostępnych miejscach spawania, jest często stosowane w aplikacjach o dużej objętości, które wymagają dużej dokładności, takich jak sektor motoryzacyjny lub w przemyśle medycznym lub biżuterii.
   
 7. Spawanie plazmowe: zjonizowany gaz przepływa przez miedzianą dyszę, wytwarzając ekstremalnie wysokie temperatury. Spawanie plazmowe jest stosowane, gdy wymagana jest elastyczność, ponieważ prędkość i temperatury można łatwo regulować.

Chociaż istnieją dziesiątki innych rodzajów robotycznych procesów spawalniczych, 7 wymienionych powyżej jest jednymi z najczęstszych i są stosowane w całym sektorze przemysłowym do różnych zastosowań. Jeśli znasz te procesy, dobrze rozumiesz krajobraz robota spawalniczego pod względem wykonywanych przez niego procesów.

procesy spawania zrobotyzowanego

Czy zrobotyzowane spawanie się opłaca ?

Jest to pytanie z kategorii tych retorycznych. Oczywiście – spawanie zrobotyzowane bardzo się opłaca i gwarantuje bardzo szybki zwrot z inwestycji. Daje również rękojmie znacznie wyższej jakości spawów, co z kolei odbija się pozytywnie na ogólnej jakości produkowanych towarów.

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.