Najwięksi producenci robotów przemysłowych 2021

Globalny rynek robotyki przemysłowej jest w dużej mierze zdominowany przez firmy japońskie i europejskie. ABB, Yaskawa, KUKA, Fanuc i Kawasaki są wiodącymi graczami w tym segmencie. Wymienione firmy należą zdecydowanie do światowej czołówki, a w ich ofercie można znaleźć roboty przemysłowe do różnych zastosowań. Co za tym idzie dostępne są również części do robotów oraz serwis techniczny.

Według prognoz ekspertów szacuje się, że globalny rynek robotyki przemysłowej osiągnie do 2026 roku wartość 42,29 mld USD w przypadku ramion przemysłowych i 138,03 mld USD w zakresie systemów zrobotyzowanych.
Oczekuje się, że rynek robotów przemysłowych w regionie Azji i Pacyfiku wzrośnie o 13,39% pod względem przychodów i osiągnie wartość 97,0 miliardów dolarów do 2026 roku, stanowiąc największy rynek na świecie.
Wartość rynku robotyki przemysłowej w Ameryce Północnej osiągną 13,01 miliardów dolarów w kategoriach stanowiska zrobotyzowane i peryferia do 2026 roku. W tym samym czasie wartość europejskiego rynku robotyki przemysłowej osiągnie 9,9 mld USD.

Poniżej zamieszczamy aktualne informacje na temat największych producentów robotów przemysłowych.

Roboty ABB


ABB jest wiodącym producentem robotów przemysłowych i oprogramowania dla robotów, sprzętu i kompletnych rozwiązań zrobotyzowanych. ABB posiada klientów w 53 krajach i zainstalowała ponad 400 tys. robotów na całym świecie dla różnych gałęzi przemysłu. Firma zapewnia również najszerszą sieć serwisową w segmencie robotyki przemysłowej. Kilka z popularnych robotów przemysłowych firmy to:

 • IRB 910SC (SCARA),
 • IRB 8700,
 • IRB 6700,
 • IRB 1660ID

Roboty Yaskawa

W 1977 r. firma Yaskawa wprowadziła na rynek japoński robota Motoman. Od tego czasu firma stała się liderem rynku w dziedzinie robotyki. W 1989 roku Yaskawa założyła firmę Yaskawa Motoman, która jest obecnie wiodącą firmą w dziedzinie robotyki przemysłowej w obu Amerykach. Dzięki ponad 400 000 robotów przemysłowych Motoman, 15 milionom serwonapędów i 26 milionom napędów inwerterowych zainstalowanych na całym świecie, Yaskawa oferuje produkty i rozwiązania automatyzacji dla praktycznie każdej branży i aplikacji zrobotyzowanej, w tym:

 • robot do spawania łukowego,
 • robota do spawania punktowego,
 • robota do przenoszenia/montażu,
 • robota współpracującego,
 • robota biomedycznego,
 • robota do paletyzacji,
 • robota do obsługi pras,
 • robota do zgrzewania, cięcia/obróbki laserowej,
 • robota do gratowania,
 • robota do malowania,
 • robota do przenoszenia,
 • robota do paletyzacji.

Roboty KUKA

KUKA jest uznanym graczem w globalnym segmencie automatyzacji z oddziałami w ponad 30 krajach i około 14.000 pracownikami. W 2017 roku Midea Group przejęła KUKA za około 4,5 miliarda euro (5 miliardów dolarów). Stawiając na jakość i innowacyjność KUKA obsługuje obecnie przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, logistyczny i dóbr konsumpcyjnych. KUKA oferuje roboty przemysłowe dla różnych branż i zastosowań. Sześcioosiowe roboty KUKA są dostępne w praktycznie wszystkich rozmiarach, o różnym udźwigu i zasięgu oraz w wielu różnych wariantach. Inne popularne produkty firmy to lekkie roboty z obsługą HRC, roboty odporne na wysoką temperaturę i zabrudzenia, roboty do prasowania, roboty montowane na półkach i roboty paletyzujące.

Roboty Kawasaki

Kawasaki Robotics jest wiodącym producentem robotów przemysłowych i systemów automatyzacji z szerokim portfolio produktów. Firma dostarcza zrobotyzowane rozwiązania dla przemysłu lotniczego i kosmicznego, nauk przyrodniczych, motoryzacyjnego, maszynowego, elektronicznego, metalowego, spożywczego, tworzyw sztucznych i gumy, odlewniczego oraz półprzewodników. Firma wyznaczyła sobie cel 100 000 zainstalowanych robotów do 2030 roku. W 2018 roku Kawasaki dostarczyło już 20 000 sztuk robotów. Roboty tej firmy to połączenie najwyższej jakości i niezawodności.

Roboty Fanuc

FANUC jest wiodącym graczem w dziedzinie robotyki, systemów CNC i automatyki fabrycznej. FANUC oferuje ponad 100 modeli robotów w 2021 roku jest to najszerszy zakres robotów przemysłowych, które mieszczą się w zakresie udźwigu od 0,5kg do 2300kg dla każdej aplikacji. Roboty FANUC są dostępne w różnych rozmiarach i o różnym udźwigu, kilka przykładów to: Robot współpracujący, Mini Robot, Robot SCARA, Robot Delta, Robot do spawania łukowego, Robot małych/średnich rozmiarów, Robot dużych rozmiarów, Robot do paletyzacji oraz Roboty do malowania. Firma dostarcza również oprogramowanie aplikacyjne, zintegrowany system iRVision® oraz funkcje śledzenia.

Roboty Stäubli

Stäubli Robotics jest wiodącym międzynarodowym graczem w dziedzinie automatyki przemysłowej. Stäubli oferuje szeroką gamę produktów, od ramion SCARA do 6-osiowych ramion robotycznych i robotów współpracujących. Precyzyjne rozwiązania robotyczne Stäubli są dostępne dla różnych gałęzi przemysłu i do różnych zastosowań. Firma działa w 4 głównych segmentach biznesowych w ramach robotyki, a mianowicie: ramiona przemysłowe, systemy robotów mobilnych, oprogramowanie i kontrolery.

Roboty Comau

Firma Comau opracowała pierwszego robota dla General Motors w drugiej połowie lat 80-tych. Obecnie Comau posiada 14 zakładów produkcyjnych, 5 centrów innowacji, 32 biura i zatrudnia ponad 9000 pracowników. Roboty Comau są dostępne w ponad 40 różnych zastosowaniach przemysłowych i udźwigach od 3 do 650 kg. Roboty Comau wykorzystywane są w aplikacjach spawalniczych, montażowych, odlewniczych, do przenoszenia materiałów, a także w zaawansowanych procesach technologicznych.

Marcin Budziński

Od kilku lat interesuje się robotami przemysłowymi i cobotami oraz robotami usługowymi. Z zainteresowaniem obserwuję robotyzacje firm. Najbardziej ciekawią mnie - programowanie robotów - serwis robotów - części do robotów - sprzedaż robotów - roboty do wynajęcia