Nowe coboty ABB GoFa i SWIFTI

Firma ABB rozszerza swoje portfolio robotów współpracujących. Przedsiębiorstwo, które dotąd było kojarzone głównie z robotami przemysłowymi rozbudowuje swoją ofertę również o roboty współpracujące GoFa i SWIFTI, które oferują większy udźwig i szybkość, uzupełniając w ten sposób portfolio cobotów poprzedniej serii YuMi.

ABB poinformowało, że nowe coboty przyspieszą ekspansję firmy w szybko rozwijających się segmentach, w tym między innymi:

  • produkcji elektroniki,
  • produkcji małych podzespołów,
  • produkcji dóbr konsumpcyjnych,
  • logistyki.

Cobot ABB GoFa


Ten model to 6-osiowy cobota z zainstalowanymi czujnikami momentu obrotowego i położenia w każdym przegubie. Dysponuje zasięgiem 950 mm, a maksymalny udźwig to 5 kg. Maksymalna prędkości pracy to 2,2 metra na sekundę.

Robot współpracujący GoFa jest przeznaczony do różnych zastosowań, w tym do przenoszenia materiałów, obsługi maszyn, montażu komponentów, pakowania i kontroli oraz automatyzacji pracy laboratoriów. Użytkownicy mogą programować GoFa poprzez programowanie „lead-through” i nowe oprogramowanie ABB Wizard. Wizard, oparty na prostych blokach graficznych, ułatwia pracownikom automatyzację ich aplikacji. Dotyczy to również kadry, która nie dysponuje specjalistycznym przeszkoleniem i dużym doświadczeniem.

ABB GoFa zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dla pracowników.

Dzięki wbudowanym czujnikom w każdym przegubie, GoFa automatycznie zatrzymuje się, jeśli zetknie się z człowiekiem lub innym robotem. Jego plastikowe i aluminiowe przeguby mają również zaokrągloną geometrię. Nie posiadają żadnych punktów zaczepienia, które mogłyby uwięzić kończyny.

Cobot ABB SWIFTI

Ta seria to 6-osiowa linia cobotów CRB 1100 SWIFTI, której baza to robot przemysłowy ABB IRB 1100. Oferuje udźwig 4 kg i maksymalną prędkość do 5 metrów na sekundę. W sprzedaży dostępne są dwa modele, które oferują różne zasięgi: 475mm i 580mm. Robot współpracujący dedykowany jest do wspierania współpracy między człowiekiem a robotem, w tym zadań, takich jak:

  • sortowanie,
  • przenoszenie materiałów,
  • wkręcanie,
  • polerowanie.

Aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo pracy, linia SWIFTI łączy certyfikowane przez ABB oprogramowanie bezpieczeństwa SafeMove, które jest zintegrowane bezpośrednio z kontrolerem cobota oraz laserowym skanerem bezpieczeństwa. Umożliwia to bezpieczną współpracę przy większych prędkościach i obciążeniach użytkowych bez konieczności stosowania środków ograniczających, takich jak ogrodzenia.

Strefy bezpiecznej pracy robota.

Wykorzystując podejście oparte na strefach „zielonej, żółtej i czerwonej”, robot reaguje w zależności od tego, w której strefie znajduje się pracownik. Jeśli pracownik zostanie wykryty w strefie zielonej, robot będzie kontynuował pracę z pełną prędkością i zakresem ruchu. W przypadku wejścia w strefę żółtą, robot ogranicza swój ruch i prędkość do bezpiecznego limitu. Wejście w strefę czerwoną spowoduje całkowite zatrzymanie robota, umożliwiając pracownikowi bezpieczne podejście do robota w celu wykonania zadania.

Oczywiście producent zapewnia również wszystkie niezbędne części do cobotów ABB. Została również przygotowania specjalna strona www poświęcona nowym produktom firmy.

Marcin Budziński

Od kilku lat interesuje się robotami przemysłowymi i cobotami oraz robotami usługowymi. Z zainteresowaniem obserwuję robotyzacje firm. Najbardziej ciekawią mnie - programowanie robotów - serwis robotów - części do robotów - sprzedaż robotów - roboty do wynajęcia