Nowy Cobot Comau Racer-5

Firma Comau wprowadza na rynek nowego szybkiego robota współpracującego Racer-5. Ten model jest rozwiązaniem spełniającym rosnące zapotrzebowanie na szybkie, ekonomiczne roboty, które mogą być wykorzystywane w ograniczonych przestrzeniach i w różnych obszarach zastosowań.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że roboty współpracujące są powolne, robot współpracujący Comau Racer-5 (jest 6-osiowym cobotem przegubowym), może pracować z prędkością przemysłową do 6 m/s. Dzięki udźwigowi 5 kg i zasięgowi 809 mm, zapewnia optymalną wydajność przemysłową.

Roboty współpracujące Comau Racer 5

Ten cobot został tak zaprojektowany, że gdy w pobliżu nie ma operatorów może natychmiast przejść z trybu współpracy do pełnej prędkości, zachowując powtarzalność na poziomie 0,03 mm i zaawansowaną płynność ruchów, co zapewnia niezrównane tempo produkcji. Ten robot współpracujący umożliwia integratorom systemów i użytkownikom końcowym automatyzację nawet najbardziej skomplikowanych procesów produkcyjnych bez konieczności rezygnacji z szybkości, precyzji i powtarzalności.

Dzięki zaawansowanym funkcjom bezpieczeństwa cobot może być używany w ramach każdej wysokowydajnej linii bez konieczności stosowania barier ochronnych, co skutecznie zmniejsza koszty związane z BHP i wymagania dotyczące powierzchni. Comau wyposażył ten model również w zintegrowane oświetlenie LED zapewniające potwierdzenie statusu komórki roboczej w czasie rzeczywistym.

Kolejnym atutem jest to, że aby zapewnić większą zwrotność i zminimalizować ryzyko uszkodzenia złącza elektryczne i powietrzne są umieszczone na przedramieniu. Wszystko to sprawia, że Racer-5 zapewnia wyższą jakość produkcji, lepszą wydajność, krótsze czasy cyklu i mniejsze nakłady inwestycyjne.

Marcin Budziński

Od kilku lat interesuje się robotami przemysłowymi i cobotami oraz robotami usługowymi. Z zainteresowaniem obserwuję robotyzacje firm. Najbardziej ciekawią mnie - programowanie robotów - serwis robotów - części do robotów - sprzedaż robotów - roboty do wynajęcia