Pokrowce postojowe na roboty

W wielu firmach zdarza się, że linia produkcyjna zatrzymuje się na dłuższą chwilę. Wiele osób zastanawia się wówczas, czy jest konieczność zabezpieczenia robota przemysłowego. Podobna sytuacja jest podczas przewożenia robota przemysłowego w celu serwisu, sprzedaży, itp. Czy jest sens zabezpieczać roboty przemysłowe i kupować pokrowce na roboty przemysłowe ? Naszym zdaniem jest to obowiązek każdego właściciela robota.

Podczas postoju, magazynowania, przewożenia, itd., roboty przemysłowe narażone są na niekorzystne działanie kurzu, wilgoci, itp. Są również narażone na uszkodzenia mechaniczne – przetarcia, otarcia, uszkodzenia elektroniki, uszkodzenia okablowania, itp. Niestety w przypadku uszkodzenia robota przemysłowego, koszty naprawy mogą być bardzo wysokie. Dlatego naszym zdaniem każda firma posiadająca roboty przemysłowe na swojej produkcji, powinna być wyposażona w pokrowce na roboty przemysłowe, przeznaczone do okrywania podczas postoju, magazynowania i przewożenia.

pokrowce na roboty przemysłowe, pokrowiec na robota przemysłowe

Czym wyróżniają się pokrowce na roboty przemysłowe postojowe ?

Są to pokrowce wykonane z bardzo wytrzymałych materiału PCV o gramaturze 650 g/m2, które są w 100 % wodoszczelne. Nie przepuszczają wody, kurzu i innych substancji stałych, ciekłych i gazowe, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia robota przemysłowego, podczas przewożenia, magazynowania lub postoju na produkcji. Pokrowiec na robota przemysłowego postojowy jest również trudnopalny. Jest to bardzo ważne, ponieważ właściwości trudnopalne dają pewność, że jeżeli dojdzie do zapłonu, robot nie będzie zagrożony. Dlatego wszystkie pokrowce wykonane są z materiału samogasnącego. Oznacza to, że jeżeli pokrowiec się zapali (obojętnie, w którym miejscu), musi natychmiast zgasnąć, nie rozprzestrzeniając dalej ognia.

Dzięki dużej wytrzymałości materiału PCV 650 g/m2, roboty przemysłowe są również dobrze chronione przez uszkodzeniem mechanicznym. Chodzi tu przede wszystkim o ochronę przed uszkodzeniem okablowania i elektroniki. Zdarzało się już bowiem nieraz, że magazynier zahaczał okablowanie robota przemysłowe i dochodziło do wyrwania wiązki. Jak każdy kto zna temat wie, okablowanie robotów przemysłowych nie należy do najtańszych. Dochodzą to tego koszty serwisu.

pokrowce na roboty przemysłowe

Gdzie kupić pokrowce na roboty przemysłowe ?

Z pewnością należy znaleźć firmę, która proponuje materiały trudnopalne i bardzo wytrzymałe mechaniczne. Jest to bardzo ważne, ponieważ jak w każdej branży, również w przypadku pokrowców na roboty przemysłowe, zdarzają się dostawcy, oferujący materiały z dalekiego importu. W tym przypadku może się to okazać strzał w kolano. Tanie materiały mogą bowiem przepuszczać wilgoć, kurz i inne substancje powodujące uszkodzenie robota. Na pokrowcach nie należy również oszczędzać. Jeżeli zaoszczędzimy na ochronie robota to będzie to oszczędność złudna, ponieważ w każdej chwili może się okazać, że robot uległ uszkodzeniu. Wówczas owa złudna oszczędność zamieni się w bolesną i zapewne kosztowną stratę !

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.