Porównanie robotów współpracujących

Aktualnie wiele firm, nie tylko w Polsce zastanawia się nad robotyzacją i automatyzacją produkcji. Stąd bardzo często szukają informacji na temat tego jakie są rodzaje robotów współpracujących, jakie parametry pracy mogą zapewnić coboty oraz jaka jest ich cena.

Roboty współpracujące mogą zwiększyć wydajność pracy Twojej firmy i zapewnić wysoką jakość wytwarzanych przez Ciebie produktów. Jednak aby osiągnąć zamierzony cel należy dokładnie przemyśleć pracę jaka ma być wykonywana przez cobota, wybrać właściwy model oraz dobrze przeprowadzić proces integracji. Oczywiście równie ważny jest również stały dostęp do części do robotów współpracujących oraz odpowiedni serwis.

Jakiego cobota wybrać ?

Poniżej zamieszczamy poglądowe porównanie modeli dostępnych na rynku. Oczywiście są to tylko podstawowe parametry pracy. Aby zapoznać się ze szczegółami należy skontaktować się z dostawcą lub producentem.

Do przygotowania tabeli przyjęte zostały 4 podstawowe parametry robotów współpracujących.

Udźwig cobota. Waga, jaką może unieść robot współpracujący. Wszystkie roboty współpracujące mają określoną ładowność, która jest obliczana bez masy efektora końcowego lub narzędzia robota. Oznacza to, że rzeczywisty udźwig, który może być przenoszony przez robota, to nominalny udźwig minus masa efektora końcowego robota.

Zasięg ramiona. Zasięg to pomiar odległości, jaką może osiągnąć chwytak robota współpracującego. Pomiar ten jest mierzony z podstawy robota.

Powtarzalność. Jest to jeden z podstawowych parametrów opisującymi możliwości dokładnego wykonania zadania przez robot. Parametry
te są badane i podawane przez producentów robotów

Porównanie robotów współpracujących – tabela

Informacje w tabeli nie stanowią oferty handlowej. Wszystkie parametry techniczne należy potwierdzić u producenta.

Marcin Budziński

Od kilku lat interesuje się robotami przemysłowymi i cobotami oraz robotami usługowymi. Z zainteresowaniem obserwuję robotyzacje firm. Najbardziej ciekawią mnie - programowanie robotów - serwis robotów - części do robotów - sprzedaż robotów - roboty do wynajęcia