Robotics-as-a Service nowy sposób na robotyzację

Robotics-as-a Service. Robotyka jako usługa w dwóch trybach: robotyka jako chmura lub wynajem robotów. Może słyszałeś o oprogramowaniu, kóre mozesz używać w usłudze (SaaS), lub o platformie jako usłudze (PaaS). Celem tych wdrożeń „jako usługi” jest większa dostępność technologii przy jednoczesnym obniżeniu bariery wejścia dla przedsiębiorstw. Zarówno tych dużych, jak również, a może przede wszystkim małych.

Sprzedaż produktów w formie usługi wynajmu staje się coraz bardziej rozpowszechniona w dzisiejszym świecie. Rozciąga się na coraz to nowe aspekty pracy. Jedną z tych nowych przestrzeni jest wynajem robotów „Robotics-as-a Service” (RaaS).

Jak działa system RaaS w robotyce

Robotyka jako usługa w chmurze

Roboty zatrudnione w sklepach detalicznych lub magazynach firmowych mają dostęp do danych z chmury i usług wspólnych. Mogą one następnie gromadzić znaczące informacje na temat przechowywanych, eksportowanych lub importowanych towarów i przechowywać je we współdzielonym systemie danych. Te centralnie zlokalizowane dane są dostępne dla człowieka i obejmują warstwę bezproblemowej integracji danych. Zastosowanie takiego modelu biznesowego zwiększa ogólną funkcjonalność organizacji i eliminuje możliwość wystąpienia błędów lub redundancji danych. Nadmiar danych bardzo często stwarza wiele kłopotów deweloperom i kadrze zarządzającej.

Wynajem robota

Zakup i integracja robota może być nie wykonalna dla wszystkich firm, zarówno małych i dużych. Biorąc pod uwagę ten scenariusz, robotyka jako usługa stanowi doskonałą alternatywę dla MŚP. Zamiast kupować dedykowanego robota, można wypożyczyć roboty. Nie tylko obniża to całkowity początkowy koszt robotyzacji, ale dodaje również elastyczności w podejmowaniu decyzji i budowaniu przewagi konkurencyjnej.

Robotics-as-a Service
artificial intelligence machine in modern factory

Program do sterowania robotem w chmurze

Model Robotics-as-a Service wykorzystuje możliwości robotyki i eliminuje wysokie koszty początkowe, które są typowe na pierwszym etapie automatyzacji. System „wynajmu robotów”, który umożliwia użytkownikom wykorzystanie rozwiązań, wyłącznie wtedy kiedy są one potrzebne.

Dodatkowo taki system pozwala na instalację robota bez konieczności posiadania niezbędnej infrastruktury wymaganej w tradycyjnym zakupie maszyny. Roboty RaaS działają dzięki oprogramowaniu zlokalizowanego w chmurze. Umożliwia to użytkownikom szybkie szkolenie, obsługę robota i monitoring robotów przy pracy.

Takie rozwiązani są niezwykle praktyczne i elastyczne co dodatkowo podnosi ich wartość w oczach użytkowników. Sytuacja, w której bez dużych inwestycji w roboty i infrastrukturę towarzyszącą, można korzystać z najnowszych rozwiązań jest bardzo interesująca.

Aktualizacja oprogramowania. Roboty w chmurze

Zazwyczaj instalacja robota wymaga dużej mocy obliczeniowej komputera i odpowiedniej wiedzy. Program oparty na chmurze eliminuje wiele wstępnych wymagań, ponieważ wszystkie wymagania sprzętowe są zapewnione przez usługodawcę. Pozostają jedynie wymagania dotyczące lokalnej infrastruktury do korzystania z Robotics-as-a Service. Posiadanie ustalonego systemu sterowania i infrastruktury sterowania znacznie zmniejsza początkowe nakłady, ponieważ koszty zakupu oprogramowania są po stronie usługodawcy. Pozostają wyłącznie koszty zakupu samego robota.

Poza tym bardzo ważna jest kwestia aktualizacji oprogramowania, która jest również po stronie firmy, która dostarcza system sterownia robotem.

Dlaczego Robotics-as-a Service się opłaca ?

Jednym z głównych czynników jest to, jak drastycznie globalizacja zmniejszyła koszty i możliwości produkcji sprzętu. Jednocześnie tania i wydajna infrastruktura obliczeniowa i chmurowa są teraz łatwo dostępne i szybkie do wdrożenia. W rezultacie rozwiązania oparte na robotach, mogą być dziś oferowane jako usługi o zmiennych kosztach.

Ta zmiana modelu biznesowego robotyki będzie miała głębokie konsekwencje, radykalnie zmieniając rynki, a jednocześnie zmieniając przyszłość pracy. Jesteśmy na początku ogromnej zmiany w sposobie wykonywania pracy. RaaS pozwoli ludzkości skoncentrować się na trudniejszych problemach, jednocześnie oszczędzając najbardziej wymagające fizycznie, a czasem niebezpieczne prace dla robotów.

RaaS to ciekawy model biznesu i łączy takie technologie, jak:

  • sztuczna inteligencja,
  • robotyka,
  • przetwarzanie danych w chmurze,
  • i usługi wspólne.

Globalny rynek robotów ma wzrosnąć o 175% w nadchodzącej dekadzie. Biorąc pod uwagę takie liczby, prawie każda branża planuje zintegrować rozwiązania z zakresu robotyki w celu poprawy wydajności biznesowej, a RaaS dąży do osiągnięcia dokładnie tego samego przy niższych kosztach i krótszym czasie wprowadzenia na rynek.

Szacuje się, że rynek RaaS wzrośnie w szybkim tempie ( prawie 23%) na całym świecie w ciągu najbliższych trzech lat.

Zdjęcie producenta

Marcin Budziński

Od kilku lat interesuje się robotami przemysłowymi i cobotami oraz robotami usługowymi. Z zainteresowaniem obserwuję robotyzacje firm. Najbardziej ciekawią mnie - programowanie robotów - serwis robotów - części do robotów - sprzedaż robotów - roboty do wynajęcia