Nowy robot współpracujący HC20XP o ładowności do 20 kg

Dzięki precyzyjnemu nauczaniu prowadzonemu ręcznie, w celu szybkiego wdrożenia systemu robota, nowy 20-kilogramowy robot współpracujący HC20XP doskonale nadaje się do zastosowań, w których roboty muszą bezpiecznie pracować z ludźmi lub w ich bezpośredniej bliskości.

Co wyróżnia robota Motoman Yaska HC20XP ?

Jest to pierwszy w branży robot współpracujący o klasie ochrony IP67. HC20XP jest przystosowany do ciągłej pracy w wilgotnym lub podatnym na zachlapanie otoczeniu. Wykonany jest z odlewanego aluminium dzięki czemu jest bardzo trwały oraz ma łatwą do czyszczenia powierzchnię, pozwalającą na użycie w warunkach sanitarnych, w których wymagane jest czyszczenie lub mycie. Smar spożywczy NSF H1 znajduje się w standardzie, umożliwiając stosowanie w miejscach, w których istnieje możliwość przypadkowego kontaktu z żywnością.

Model HC20XP ma maksymalny zasięg 1700 mm, dzięki czemu idealnie nadaje się do szerokiego zakresu zadań związanych z obsługą materiałów, obsługą maszyn lub montażem. Ten imponujący zasięg pozwala również dotrzeć do pełnych 80-calowych palet bez konieczności podnoszenia lub przenoszenia.

Nowy robot współpracujący HC20XP o ładowności do 20 kg

Bezpieczeństwo

Spełniając ustalone standardy bezpieczeństwa (ISO 13849-1 i ISO 10218-1) oraz zgodny z ISO TS 15066, HC20XP oferuje cztery tryby współpracy, w tym ograniczanie mocy i siły (PFL), w których dwukanałowe czujniki momentu obrotowego we wszystkich złączach, stale monitorują robota, zmuszając go do szybkiego i bezpiecznego reagowania na kontakt. Robot HC20XP jest zaprojektowany z myślą o najwyższym bezpieczeństwie – ma konstrukcję bez szczypania, podczas gdy narzędzia przechodzące przez ramię ukrywają okablowanie, zmniejszając ryzyko zaczepienia lub zakłócenia innych urządzeń.

HC20XP może łatwo przełączać między prędkością współpracy w trybie PFL lub pełną prędkością w trybie przemysłowym, aby zoptymalizować czasy cyklu na podstawie oceny ryzyka i wymagań procesu. Może działać bez dodatkowych pomiarów ochronnych (zależnych od oceny ryzyka), co skutkuje zmniejszonymi kosztami i wymaganiami przestrzennymi.

Osprzęt robota

Narzędzia i akcesoria specyficzne dla funkcji są dostępne u różnych partnerów Yaskawa. Kabel kategorii 6 z ramieniem przechodzącym umożliwia szeroką gamę opcji komunikacji dla oprzyrządowania.

Robot HC20XP jest kontrolowany przez ultrakompaktowy, a jednocześnie mocny sterownik YRC1000micro firmy Yaskawa, który można zainstalować pionowo, poziomo lub zamontować w standardowym 19-calowym stojaku na sprzęt. Jego niewielka powierzchnia i lekka obudowa idealnie nadają się do fabryk z układami o dużej gęstości, gdzie wymagana może być bezproblemowa integracja i układanie sterowników w stosy.

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.