Czy roboty będą produkować roboty ?

Odpowiedź na to pytanie stałą się prosta wraz z dniem, kiedy fabryka firmy ABB mieszcząca się w Kangqiao koło Szanghaju, poinformowała o wdrożeniu formuły smart factory. Nowy zakład firmy ABB o powierzchni blisko 67 000 m2 został wyposażony w rozwiązania pozwalające na wprowadzenie najnowszych procesów produkcyjnych. W związku z tym można powiedzieć, że roboty będą produkować roboty.

W tym samym budynku, firma ABB będzie miała swój własny ośrodek badawczo-rozwojowy, dzięki czemu inżynierowie i środowisko nauki będzie miało idealne warunki do pracy teoretycznej i praktycznej. Ośrodek ten będzie się skupiał w dużej mierze nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w przemyśle. Kto wie – może niedługo firma ABB zaprezentuje ramię robota przemysłowego, wyposażone w świetnie działającą sztuczną inteligencję.

Jak robot wyprodukuje robota ?

Jest to oczywiście przenośnia, nie mniej linia produkcyjna robotów przemysłowych ABB będzie od teraz w pełni zautomatyzowania. Oznacza to więc, że człowiek nie będzie wykonywał większości prac związanych ze składaniem robota, ponieważ jego praca zostanie zastąpiona przez roboty. Produkcja robotów ABB będzie się odbywała w zautomatyzowanych gniazdach, a nie jak to miało miejsce do tej pory, tj. na stałej linii montażowej. Produkowane roboty będą się więc przemieszczały pomiędzy różnymi stanowiskami tak, aby uzyskać większa indywidualizację i elastyczność produkcji. W porównaniu z tradycyjnymi systemami szeregowani, rozwiązanie to jest dużo bardziej efektywne.

Jak będą dostarczane części do robotów produkcyjnych ?

To również bardzo ciekawe zagadnienie, które zostało rozwiązane w innowacyjny sposób. Otóż, wszystkie części będą dostarczane do robotów produkcyjnych przy pomocy pojazdów sterowanych automatycznie. Dzięki temu będą one automatycznie odbierane z magazynu i kierowane na produkcję. Ramię robota produkcyjnego otrzyma więc część ,,just in time”. Nie będzie to powodowało zatrzymań produkcji, które w skali globalnej mogą powodować dla firmy straty finansowe.

Jaka będzie rola człowieka ?

Rola człowieka będzie ograniczona do kontrolowania systemów i w mniejszym stopniu kontrolowania stanów magazynowych. Oczywiście nowoczesne technologie sprawią, że współpraca maszyn i ludzi będzie w 100 % bezpieczna dla obu stron. Pozwoli to na idealne połączenie atutów robotów przemysłowych z danymi zdolnościami pracowników fabryki.

Otwarcie fabryki nastąpi w 2021 roku – z pewnością zdamy Państwu relację z faktycznego działania i efektywności pracy linii produkcyjnej.

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.