Czy roboty do piaskowania mają przyszłość ?

Automatyzacja przemysłu to temat numer jeden większości odbywających się obecnie targów dla przedsiębiorców. Ostatnimi czasy mieliśmy przyjemność rozmowy z właścicielem jednej z największych w Europie firm, zajmujących się budową stanowisk do piaskowania. Rozmawialiśmy między innymi na temat robotów do piaskownia, które póki co są wdrażane testowo na zachodzie. Jest on jednak zdania, że roboty do piaskowania zdobędą branże w mniej, niż dwa lub trzy lata. Czy tak będzie ? My na to liczymy, ponieważ będzie to kolejna, zautomatyzowana branża.

Jakie korzyści niosą roboty do piaskowania ?

Roboty przemysłowe do piaskowania przede wszystkim przyspieszają pracę. Dzięki temu znacznie wzrasta efektywność i możliwości produkcyjne danego przedsiębiorstwa. Wzrost produktywności przekłada się oczywiście na większe zyski. Kolejnym bardzo dużym plusem jest dokładność, z jaką pracują roboty przemysłowe. Robot do piaskowania wykonuje swoją pracę bardzo dokładnie – jest dużo dokładniejszy od pracownika. Minimalizuje to ryzyko powstania błędów. Przy piaskowaniu jest to bardzo ważne, ponieważ niedokładnie wypiaskowany element, który trafi do malowania lub lakierowania, będzie miał istotny defekt. Przełoży się to oczywiście na zmniejszenie żywotności elementu w przyszłości. Kolejnym wielkim plusem jest fakt, że roboty do piaskowania mogą pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie obchodzą świąt, nie chorują, nie przechodzą na emeryturę. Słowem – jest to pracownik idealny. Wyróżnia go również stosunkowo szybki zwrot z inwestycji. Roboty przemysłowe zarabiają na siebie przez całą dobę. Dzięki temu, kupując nowego robota, będącego na gwarancji i serwisie, nie musimy się martwić o koszty związane z jego eksploatacją.

Ile kosztuje robot do piaskowania i jego wdrożenie ?

Na cenę robota do piaskowania składa się ramię robotyczne i osprzęt przeznaczony do piaskowania. Z ramionami robotycznymi nie ma problemu, ponieważ na rynku jest wielu producentów. Polecamy w szczególności firmy KUKA, Fanuc, Motoman Yaskawa, ABB i Siemens. Większy problem jest z osprzętem do piaskowania. Co zatem składa się na robota do piaskowania:

  • ramię robotyczne,
  • pojemniki na ścierniwo,
  • węże trudnościeralne do piaskowania,
  • pompy ciśnieniowe,
  • dysze do piaskowania,
  • chwytaki,
  • itp.

Bardzo ważne jest również stanowisko do piaskowania. Jest to również dość duży koszt. Stanowisko musi być oczywiście szczelne i przystosowane na montażu robota. Na szczęście roboty przemysłowe mogą być montowane do podłogi, ścian i sufitu. Z montaże samego robota nie powinno być więc większych problemów. W przypadku robota do piaskowania, konieczne będzie ubranie go w odpowiednie pokrowce z trudnościeralnego materiału. Pokrowce zabezpieczą robota i przede wszystkim jego ruchome części, przed uszkodzeniem.

robot do piaskowania, roboty do piaskowania

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.