Roboty do załadunku i rozładunku ciężarówek

Boston Dynamics prezentuje kolejnego innowacyjnego robota. Mobilny robot Stretch zaprojektowany do przenoszenia pudeł z ciężarówek i w obrębie magazynu. Firma informuje, że w pierwszej fazie rozwoju seria STRECH to będą roboty do załadunku i rozładunku ciężarówek. Następnie mają być również rozwijane w kierunku paletyzacji. Aktualnie roboty pracują już w testowych aplikacjach u kilku klientów firmy.

Robot do rozładowywania kontenerów nie jest niczym nowym. Jednak firma Boston Dynamic postanowiła stworzyć rozwiązanie, które będzie interesujące pod kątem efektów jakie przyniesie w stosunku do poniesionych nakładów. Innym problem z jakim należy się zmierzyć w przypadku mobilnych manipulatorów jest duża różnorodność produktów, które muszą być obsługiwane.

Mobilny robot do paletyzacji i rozładunku

Stretch jest następną generacją serii Handle, robota wprowadzonego przez Boston Dynamics w 2017 roku, który łączył w sobie koła i nogi. Stretch nie ma nóg, ale ma wielokierunkową mobilną podstawę z czterema niezależnie sterowanymi kołami. Poza tym jest wyposażony w niestandardowe części do robotów mobilnych takie jakie 7 osiowe ramię robota przemysłowego, które może podnieść do 20 kilogramów, innowacyjny chwytak ssący i wiele innych nowatorskich rozwiązań. Stretch jest wyposażony w baterię o żywotności do 8 godzin, ale z informacji producenta będzie również dostępny robot z baterią 16-godzinną oraz możliwość podłączenia Stretcha do sieci w celu uzyskania ciągłego zasilania.

Stretch wykorzystuje system wizyjny PICK do robotów. Pick wykorzystuje technologię 2D i 3D o wysokiej rozdzielczości oraz algorytmy uczenia maszynowego do zrobotyzowanego depaletyzowania. Kevin Blankespoor, wiceprezes ds. inżynierii produktu w Boston Dynamics, powiedział, że te roboty mobilne Strech do magazynu mogą odebrać do 800 przypadków na godzinę. Jego ramię ma zasięg około 2 metry i może dosięgnąć skrzyń o wysokości do 3 metrów. Stretch waży ok 1200 kilogramów.

Zrobotyzowane rozładowanie i ładowanie kontenerów

Należy pamiętać, że w tym momencie jest to rozwiązanie półautomatyczne. Roboty nadal potrzebują pomocy człowieka, który przygotuje samochód do pracy. Za pomocą joysticka właściwie zlokalizuje robota i w tym momencie może on zacząć swoja pracę.

Autonomiczny robot mobilny to kierunek w jakim firma planuje rozwijać Strech. Robot docelowo ma samodzielnie przemieszczać się w magazynie i zajmować paletyzacją lub depaletyzacją. W tym aspekcie robot będzie posiadał system lokalizacji palet w magazynie, który będzie ściśle wykorzystywał możliwości jakie daje nowoczesna nawigacja.

Ta seria została również wyposażona w czujniki bezpieczeństwa dla robotów, które doskonale monitorują przestrzeń dookoła robota. W momencie kiedy w określonej odległości pojawia się człowiek lub inny autonomiczny robot mobilny, jednostka zwalnia bądź całkowicie się zatrzymuje.

robot do załadunku ciężarówki

Jaki robot do załadowania i wyładunku paczek

Niewątpliwie największym wyzwaniem jakie stoi przed takimi rozwiązaniami jest bardzo duża różnorodność produktów. Tak więc roboty do załadunku i rozładunku ciężarówek muszą wykazać się maksymalną elastycznością, a chwytak do robota Strech powinien dawać możliwość bezpiecznej manipulacji różnymi obiektami o zmiennej wadze i nieregularnym kształcie. Dodatkową trudnością jest to, że paczki o zmiennych gabarytach mogą być zlokalizowane w różnych częściach ciężarówki. Na przykład w przypadku firm spedycyjnych zazwyczaj jest to miks paczek.

Robotyzacja logistyki to bez wątpienia bardzo ciekawy kierunek rozwoju firmy, jak można wnioskować z zapowiedzi jej przedstawicieli, w krótce rozpoczną się pracę nad integracją tego modelu z systemami magazynowymi. W ten sposób roboty mobilne Boston Dynamics będą mogły odgrywać kluczową role w każdym profesjonalnym magazynie.

Marcin Budziński

Od kilku lat interesuje się robotami przemysłowymi i cobotami oraz robotami usługowymi. Z zainteresowaniem obserwuję robotyzacje firm. Najbardziej ciekawią mnie - programowanie robotów - serwis robotów - części do robotów - sprzedaż robotów - roboty do wynajęcia