Jak roboty usługowe mogą zmienić edukację ?

Słyszałeś już pewnie o szkołach internetowych i edukacja zdalnej, ale co z robotycznymi nauczycielami? Gdy pandemia koronawirusa będzie już za nami, a zajęcia wrócą do murów szkół i uczelni wyższych, nie zdziw się, jeśli twoje dziecko wróci do domu i powie ci, że w klasie był robot. Ten robot mógłby po prostu zastąpić nauczyciela lub innego ucznia, którego mogłoby tego dnia nie być na zajęciach.

Producenci robotów usługowych bardzo ciężko pracują, aby sprostać wyzwaniom związanym z wdrażaniem tych maszyn. Rozwój i technologia często wiążą się z wysokimi kosztami i czasami trudno jest je zmieścić w zwartej formie, która nie będzie przerażać dyrektorów szkół i rektorów uczelni. Jednak w miarę postępów i coraz tańszych komponentów, jasne jest, że robotyzacja w edukacji jest warta inwestycji.

Roboty edukacyjne w szkole

Ze względu na poważne obrażenia, choroby, czy choćby epidemie lub pandemie, uczeń może nie mieć możliwości fizycznego pójścia do szkoły, wraz z innymi uczniami. Aby powstrzymać ucznia przed zaprzestaniem nauki lub porzuceniem studiów i interakcji społecznych, na jego miejsce może pójść robot usługowy. W domu uczeń obserwuje, co dzieje się na zajęciach, poprzez transmisję audio i wideo, a nawet może komunikować się z innymi w klasie.

Znalezienie nauczycieli może być trudne dla szkół, szczególnie w mniej atrakcyjnych dzielnicach lub odległych obszarach. Teleobecność może być świetną alternatywą dla zastępstwa nauczyciela. Kamery i czujniki zastępują wówczas jego uszy i oczy i mogą być dodatkowo zintegrowane z tabletami lub monitorami wideo.

roboty edukacyjne, robot dla szkoły

Roboty edukacyjne w domowej nauce

Uczniowie z autyzmem mogą mieć trudności z utrzymaniem uwagi na zajęciach, gdyż są często zdezorientowani niewerbalnymi wyrażeniami innych uczniów. Roboty mogą stać się świetnym nauczycielem dla uczniów w tej walce. Humanoidalny robot edukacyjny może być powierzony na czas nauki dla takiego ucznia, dzięki temu będzie mógł uczyć się, w dogodnych dla siebie warunków. Robot może być kontrolowany przez nauczyciela, a nawet może uczyć samodzielnie. Może nawet wykrywać dźwięki i gesty.

Robot usługowy może również służyć jako nauczyciel lub rówieśnik w domu ucznia. Jako nauczyciel, robot może uczyć i wypytywać uczniów o tematy, z którymi mają problemy w klasie. Robot edukacyjny może również zająć miejsce wykładowcy na uczelniach wyższych. Może się okazać to idealne rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnościami, którzy mają problemy z dotarciem do szkoły lub uczelni.

Naszym zdaniem roboty edukacyjne, czyli innymi słowy humanoidalne roboty usługowe mają przyszłość. Niestety prognozy finansowe nie są zbyt obiecujące i zapewne w Polsce, pozwolą sobie na to jedynie szkoły prywatne.

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.