Roboty do magazynu – czy to się opłaca ?

Roboty do magazynu to temat coraz częściej poruszany w naszym kraju, choć niestety póki co w realizacji, ograniczony do bardzo dużych fabryk, centrów logistycznych dużych sieci sklepowych, itp. Coraz większa ilość towarów na półkach sklepowych, czy paczek w obiegu, wymusza nieco na firmach konieczność inwestycji w automatyzację magazynów. Mówimy tutaj nie tylko o konfekcjonowaniu towarów i materiałów, ale także na odpowiednim przyjęciu towaru, magazynowaniu, przepakowaniu i dalszej wysyłce.

Czy zatem zastosowanie robotów w magazynie się opłaca ? Jak szybki jest zwrot z inwestycji automatyzacji magazynu ? Czy na automatyzację procesów magazynowych mogą sobie pozwolić mniejsze firmy ? Zapraszam do lektury mojego artykułu.

Roboty magazynowe w Polsce

Roboty magazynowe są obecnie stosowane jednie w dużych i bardzo dużych magazynach i centrach logistycznych. Na zachodzie Europy i w USA trend na automatyzację magazynów jest oczywiście dużo większy. O ile w Polsce zastosowanie ogranicza się do bardzo dużych fabryk i magazynów, na zachodzie robotyzacja magazynu jest zauważana nawet w mniejszych firmach. Jest to kwestia innego myślenia oraz dużo większych kosztów pracownika niż w Polsce. W naszym kraju, koszt utrzymania jednego magazyniera jest nieporównywalnie mniejszy, niż np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ponadto w Polsce istnieje cały czas błędne przeświadczenie, że roboty magazynowe to technologia bardzo droga i awaryjna. Jest błędne, ponieważ mamy dziś do czynienia z systemami, które są bliskie doskonałości. Ponadto są firmy, które oferują szybki serwis w przypadku ewentualnej awarii. Kupując roboty do magazynu, są one wdrażane przez sprzedawce, więc mamy pewność, że wszystko będzie prawidłowo działało.

Jakie może być zastosowanie robotów w magazynie ?

Najbardziej popularne zastosowanie to roboty paletyzujące i pakujące. Pierwsze to oczywiście roboty zajmujące się pakowaniem palet oraz ich stretchowaniem. W drugim przypadku mamy do czynienia z robotami pakującymi towary i materiały w opakowania, itp. Coraz bardziej popularne stają się także automatyczne wózki do palet. Pozwalają one na przewożenie palet w sposób automatyczne i w pełni skomputeryzowany. Rozwiązanie takie jest między innymi zastosowanie w firmie Amazon i jej magazynach.

Jak jest przyszłość automatyzacji magazynów ?

Naszym zdaniem roboty magazynowe będą się pojawiać w coraz większej ilości firm. Będzie to spowodowane coraz większą ilością towarów, materiałów lub paczek będących w obiegu. Innowacyjny Amazon mający swój magazyn pod Wrocławiem, już dziś dysponuje 260 robotami magazynowymi. Jest to jeden z pierwszych magazynów w Europie, gdzie automatyzacja stoi na bardzo wysokim poziomie.

 – Jesteśmy bardzo podekscytowani, ponieważ żaden inny obiekt w Europie  nie posiada jeszcze systemu Amazon Robotics. To dzięki talentom, które  zrekrutowaliśmy i ich gotowości do korzystania z innowacyjnych  rozwiązań, Polska jest idealnym miejscem na wdrażanie najnowszych  technologii. Zaawansowane technologicznie środowisko jest szczególnie  istotne ze względu na fakt, że nasza działalność stale się rozwija, a  zapotrzebowanie na nasze usługi rośnie. Przez lata opracowywaliśmy i  wdrażaliśmy w naszych centrach logistycznych przełomowe rozwiązania  technologiczne, aby wspierać pracę naszego zespołu i realizować  obietnice złożone klientom – mówił Kerry Person, Dyrektor Operacyjny  Amazon w Polsce. 

Automatyzacja się opłaca i nie tyle będzie postępowała, ponieważ musi postępować. W innym przypadku firmy po dojściu do ściany, nie będą w stanie jej przebić. Rozbudowa magazynów lub zatrudnianie nowych pracowników magazynowych, będzie bowiem prowadziło donikąd.

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.