Roboty medyczne – gdzie pracują już dziś ?

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci roboty odgrywały coraz ważniejszą rolę w branży opieki zdrowotnej – usprawniając operacje i poprawiając jakość opieki nad pacjentem.

Pierwszy robot medyczny, PUMA 560, został użyty w 1985 r. Do umieszczenia igły do ​​biopsji mózgu za pomocą tomografii komputerowej. Kilka lat później roboty stały się coraz bardziej popularne na sali operacyjnej ze względu na ich spójność i niezawodność. Teraz roboty zaczynają przyjmować nowe aplikacje w branży medycznej.

Zakłada się, że za kilkadziesiąt lat, większość szpitali będzie dysponowała robotami medycznymi nie tylko do operacji, ale również do opieki nad pacjentem. Aktualna sytuacja i rozwój pandemii koronawirusa pokazują, że roboty byłyby bardzo dobrą bronią w walce z chorobami zakaźnymi. Mogłyby dla przykładu badać wstępnie pacjentów, podawać leki, sprawdzać temperaturę, badać ciśnienie, etc. Moim zdaniem, roboty medyczne mają świetlaną przyszłość.

Najpopularniejsze aplikacje dla robotów medycznych używanych już dziś

Poniższe przykłady aplikacji zrobotyzowanych podkreślają niektóre z najbardziej podstawowych sposobów integracji robotów w zawodzie lekarza.

  1. Roboty dezynfekujące

Roboty dezynfekujące, takie jak te wytwarzane przez Xenex z Teksasu, są wyjątkowymi robotami, które pełnią bardzo ważną funkcję. Wykrywają wzrost bakterii i wirusów za pomocą światła ultrafioletowego o wysokiej intensywności, poruszając się autonomicznie po szpitalu w celu dezynfekcji miejsc publicznych. Zakażenia szpitalne są zbyt częste, a roboty te rozwiązują ten problem.

  1. Roboty rehabilitacyjne

Roboty rehabilitacyjne są używane na wiele różnych sposobów, ale przede wszystkim polegają na poprawie mobilności pacjentów niepełnosprawnych lub niedawnych wypadków. Roboty te można dostosować do konkretnego stanu każdego pacjenta, niezależnie od tego, czy leczy się po udarze, urazie mózgu lub rdzenia kręgowego, czy innych chorobach genetycznych ograniczających mobilność.

  1. Roboty przygotowujące lekarstwa

Roboty są coraz częściej wykorzystywane do przygotowania maści i innych leków, szczególnie w chemioterapii. Roboty z natury są wysoce powtarzalne. Ta konsystencja sprawia, że ​​są one bardzo skuteczne w mieszaniu substancji chemicznych w celu stworzenia bezpiecznych leków dla pacjentów.

  1. Roboty transportu medycznego

Medyczne roboty transportowe poruszają się autonomicznie przez szpitale, dostarczając zaopatrzenie, posiłki i leki pacjentom. To powtarzające się zadanie jest czasochłonne dla pielęgniarek. Medyczne roboty transportowe umożliwiają lepszą komunikację między pielęgniarkami, lekarzami i innymi pracownikami medycznymi, co poprawia jakość opieki.

Jaka jest przyszłość robotów medycznych ?

Chociaż prace obejmują dziesiątki ekscytujących przyszłych aplikacji robotyki, roboty stanowią dziś podwaliny przyszłych aplikacji. Powyższe rozwiązania robotyczne zapewniają podstawowe usługi dla każdego zakładu opieki zdrowotnej i pomagają poprawić ogólną jakość opieki nad pacjentem.

Roboty medyczne są częścią większego trendu robotów współpracujących – innymi słowy, roboty bezpiecznie pracują u boku ludzi, aby zwiększyć ich wydajność, wyeliminować powtarzające się zadania i zwolnić ich harmonogramy, aby wykonywać zadania bardziej poznawcze.

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.