Roboty przemysłowe współpracujące – coboty

Przemysł 4.0 i roboty przemysłowe współpracujące wdrażane są w coraz większej ilości firm. Na większości linii produkcyjnych jedno ramię robotyczne nie wystarcza, aby wykonać konkretne procesy. Wówczas potrzebne jest zgranie ze sobą kilku robotów przemysłowych. Mamy więc do czynienia z robotami współpracującymi (innymi słowy z cobotami). Jedno ramie wykonuje wówczas część procesu, który następnie dokańczany jest przez kolejne ramię lub przez pracownika, który współpracuje z robotem.

Automatyzacja przemysłu pozwala na bycie krok przed konkurencją. Jest to przewaga, której potrzebuje coraz więcej firm, aby nie stracić kluczowych klientów. Sytuacja na rynku pracy jest coraz gorsza. Warto więc zastanowić się nad wdrożeniem robotów przemysłowych współpracujących. Na całym świecie zauważalne są problemy na rynku pracowników. Zwiększenie efektywności produkcji bez jej automatyzacji, wydaje się wówczas niemożliwe. Jedynym co może poprawić efektywność produkcji jest jej automatyzacja, poprzez wykorzystanie robotów przemysłowych współpracujących.

Jakie korzyści płyną z zastosowania cobotów ?

 • zwiększona efektywność produkcji,
 • możliwość zwiększenia szybkości procesów,
 • zwiększenie ilości produkowanych towarów,
 • łatwość obsługi i programowania,
 • posiadanie robotycznych pracowników nie wymagających wolnego, nie obchodzących świąt, etc.,
 • błyskawiczny zwrot z poniesionej inwestycji,
 • możliwość szybkiego przeskoczenia konkurencji.
roboty współpracujące, coboty

Jak szybko zwraca się inwestycja z robotów przemysłowych współpracujących ?

Zwrot z inwestycji następuje bardzo szybko. Oczywiście nie są to dni, ani miesiące, ale w skali przemysłu, jest to zwrot błyskawiczny. Dzięki inwestycji w roboty przemysłowe współpracujące, zyskujemy zautomatyzowaną linię produkcyjną, która może pracować 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Nie zatrzymuje się na święta, nie strajkuje i pracuje cały czas na najwyższych obrotach. W tym miejscu bardzo ważna jest efektywność produkcji. Biorąc pod uwagę koszt inwestycji i efektywność pracy, stosunek ten jest na bardzo wysokim poziomie. Nowoczesne roboty przemysłowe współpracujące, czyli coboty, oferują powtarzalność na poziomie 99,5 %. Jest to wynik idealny, którego nie są w stanie zaproponować ludzie. Nie ma ludzi nieomylnych, którzy są w stanie pracować w 100 % skupieniu przez całą zmianę, tj. 8 godziny. Robot oczywiście również może się pomylić, jednak nie tak łatwo jak człowiek. Nad procesami robota czuwa bowiem komputer, za którym mimo wszystko stoi avatar, czyli człowiek. Praca robota jest więc kontrolowana przede wszystkim przez komputery, a następnie dodatkowo przez człowieka.

Naszym zdaniem inwestycja w coboty jest bardzo trafna. Każde przedsiębiorstwo produkcyjne powinno zacząć nad tym myśleć, aby nie zostać w tyle za konkurencją. Przemysł 4.0 już jest obecny i będzie coraz częściej widoczny, także w średnic i małych firmach.

Zastosowanie cobotów:

 • malowanie i lakierowanie,
 • paletyzacja i pakowanie,
 • montaż i składanie,
 • cięcie i wycinanie,
 • etc.

Możliwości aplikacji jest bardzo dużo. Tak na prawdę, w każdej firmie znajdą się procesy, które można w większym lub mniejszym stopniu zautomatyzować. Dzięki temu poprawić efektywność produkcji i przyspieszyć ją. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem w celu uzyskania oferty, lub kontaktu z firmą, która może wykonać montaż robotów współpracujących w Państwa firmie.

Roboty współpracuję - coboty

8.8

Zwiększenie efektywności procesu

9.5/10

Zwrot z inwestycji

9.0/10

Łatwość montażu

8.8/10

Programowanie

8.0/10

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.