Roboty rolnicze – czas na zmianę sposobu myślenia o rolnictwie

Przemysł rolny ma bardzo ważne zadanie, a mianowicie znalezienie rozwiązania, na rosnący globalny niedobów żywności. Jednak wraz z rosnącym niedoborem siły roboczej, farmy i gospodarstwa rolne, nie mogą zwiększać aerału do uprawy, ponieważ brakuje im pracowników. Rolnictwo szuka więc technologii, aby sprostać wyzwaniom, a roboty rolnicze są ważną częścią ich strategii.

Trwa zmiana sposobu myślenia o rolnictwie

Wiele osób nie wyobraża sobie rolników korzystających z technologii robotów przemysłowych i automatyki. Zwykły człowiek prawdopodobnie wizualizuje rolnika jadącego na traktorze lub pracowników polowych, którzy ręcznie zbierają plony. Z tego punktu widzenia zrozumiałe jest, dlaczego wiele osób nie postrzega rolnictwa jako kariery, którą chcieliby kontynuować. Są bardziej zainteresowani inżynierią i programowaniem komputerowym, a nie ciężką pracą w terenie. Nie mniej, rolnictwo to już nie tylko rolnictwo, ale świetny pomysł na biznes.

Rolnicy używają technologii codziennie. Zautomatyzowane drony już monitorują pola i zbierają dane o uprawach, a roboty rolnicze są opracowywane do prac w terenie. Roboty z powodzeniem sadzą, pielęgnują i zbierają plony. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wielu absolwentów szkół wyższych nie posiada obecnie umiejętności potrzebnych w rolnictwie, ale są w stanie pomóc rolnictwu w inny sposób.

Aby zaspokoić potrzeby współczesnego rolnictwa, studenci będą musieli realizować ścieżki nauki w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM). Aby zrewolucjonizować technologię rolniczą, uczniowie będą potrzebować szkolenia w zakresie korzystania z autonomicznych pojazdów, robotycznych metod rolniczych oraz projektowania i stosowania robotów rolniczych.

Wykorzystanie robotów rolniczych w pracach polowych

Roboty rolnicze zostały już opracowane i są przygotowane do przejęcia prac terenowych, które od dawna są wykonywane przez pracowników migrujących. Roboty mogą skutecznie i precyzyjnie wykonywać powtarzające się czynności związane z pielęgnacją upraw. Nie oznacza to jednak, że ludzie nie będą już potrzebni w rolnictwie. Oznacza to po prostu, że robotnicy rolni nowej generacji, będą potrzebowali bardziej zaawansowanych umiejętności do pracy obok robotów.

Dzisiejsi robotnicy rolni staną się jutrzejszymi menedżerami flot, którzy nadzorują roboty rolnicze i pojazdy autonomiczne. Konieczne będzie opracowanie urządzeń sterujących funkcjami sprzętu, od włączania i wyłączania go przez Internet, ora zarządzanie elementami sterującymi za pomocą aplikacji na smartfony. Ponadto roboty będą wymagały standardowej konserwacji wykonywanej przez ludzi.

Nauka o rolnictwie i złożone procesy decyzyjne nadal będą musiały być podejmowane przez ludzi. Ktoś będzie musiał zbudować, sprzedać i naprawić maszyny. Dzięki ustawodawstwu przyjętemu w wielu obszarach, rolnicy mogą dodawać inne działania w swoich gospodarstwach, aby generować dochód. Pracownicy będą potrzebni do tych przedsięwzięć, które obejmują winnice i browary.

UAV (bezzałogowe statki powietrzne) będą nadal gromadzić ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym na temat farm. Te dane, wraz z uczeniem maszynowym, będą stale poszerzać ludzką wiedzę na temat rolnictwa. Precyzja zadań, takich jak podlewanie upraw, może zapewnić przemysłowi dokładniejsze mapy erozji gruntów, zdrowia upraw i spływu wody. Ludzie będą podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące rolnictwa niż kiedykolwiek wcześniej.

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.