Roboty w walce z koronawirusem

Bardzo duża liczba zachorować lekarze zajmujących się leczeniem pacjentów z koronawirusem sprawiła, że Chińskie szpitale rozpoczęły korzystanie z robotów. Roboty w walce z koronawirusem to nowość, ponieważ wcześniej maszyny te były wykorzystywane raczej pokazowo. Teraz mają szansę się wykazać i pokazać jak mogą pomagać w praktyce.

Najbardziej popularne zastosowanie robotów to przede wszystkim dezynfekcja korytarzy szpitalnych, izb przyjęć, karetek pogotowia, itp. Nowością jest również ramię robotyczne wyposażone w stetoskop, czuły termometr do mierzenia temperatury ciała i bardzo czułe kamery. Robot taki pozwala na zbadanie pacjenta, bez konieczności kontaktu osobistego z lekarzem. Co bardzo ważne, po zbadaniu pacjenta, robota sam się dezynfekuje, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla kolejnych badanych.

Roboty do dezynfekcji szpitali

Roboty do dezynfekcji szpitali to obecnie najbardziej popularne roboty zwalczające koronawirusa. Są to roboty samojezdne, które poruszają się po korytarzach szpitali, izbach przyjęć i salach chory. Ich zadanie jest bardzo proste – muszą odpowiednio rozpylić środek dezynfekujący powierzchnie i zabijający koronawirusa i inne bakterie, niebezpieczne dla człowieka. Dzięki temu dezynfekcja jest krótsza nawet o połowę i dużo dokładniejsza. Robot porusza się po zaplanowanym przez avatara torze i zapewnia 100 % pokrycia powierzchni środkiem dezynfekującym.

Roboty medyczne do badania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa

Szpital w Pekinie, którego personel zaczął chorować na koronawirusa, postanowił wprowadzić innowację w postaci robota medycznego. Robot do walki z koronawirusem jest odpowiedzialny za wstępne badanie pacjentów, polegające na zmierzeniu temperatury ciała, zbadanie oddechu przy pomocy stetoskopu, a także zmierzenie ciśnienia i pulsu pacjenta. Wyposażony jest w kamery, dzięki czemu pacjenta może obejrzeć lekarz znajdujący się w bezpiecznym, odizolowanym miejscu. Badanie pacjenta trwa ok. 10 minut. Następnie robot sam się dezynfekuję i jest gotowy na badanie kolejnego pacjenta. Zastosowanie robota medycznego w walce z Koronawirusem chroni przede wszystkim lekarzy, którzy nie są narażeni na bezpośredni kontakt z pacjentem.

Roboty medyczne w Polsce

Niestety żadem polski szpital nie korzysta z pomocy robotów. Nie mniej jednak wiele ośrodków prowadzi badania nad wdrożeniem robotów medycznych. Mamy nadzieję, że za kilka lat będzie ich więcej.

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.