Roboty współpracujące COBOTY

Roboty współpracujące są stosunkowo nowym wynalazkiem w robotyce, ale już teraz istnieje kilka różnych rodzajów cobotów. Ich błyskawiczny sukces w wielu gałęziach przemysłu przyczynił się do szybkich innowacji produktowych, czego efektem są różne rodzaje robotów współpracujących.

Rodzaje cobotów są definiowane przez ich funkcje bezpieczeństwa, programowanie lub przez sposób, w jaki unikają potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń z pracownikami. Każdy typ robota współpracującego wykorzystuje unikalne metody i technologie w celu utrzymania bezpiecznej przestrzeni operacyjnej – różnica ta określa, do jakiego rodzaju pracy najlepiej się nadaje.

Roboty do pracy w integracji ludźmi stanowią ważne osiągnięcie w branży robotyki – pierwszą technologię automatyzacji, która pozwala na bezpieczną pracę bezpośrednio obok ludzi.

Dużym atutem jest cena cobotów, która zazwyczaj jest znacznie niższa niż robotów przemysłowych, co sprawia, że są one realnym rozwiązaniem w szerokim zakresie zastosowań, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zakładu, dla dużych i małych firm.

Co to jest robot współpracujący cobot?

Robot współpracujący, czyli „Cobot”, to rodzaj robota przemysłowego, który może pracować bezpiecznie razem z ludźmi. W przeciwieństwie do tradycyjnych robotów przemysłowych, Cobot nie musi być izolowany w klatce bezpieczeństwa, ponieważ może bezpiecznie zatrzymać się w razie zderzenia z innym pracownikiem.

Koboty mogą być używane do:

  • obsługi maszyn,
  • montażu,
  • pakowania,
  • malowania,
  • spawania,
  • polerowania.

Aby naprawdę kwalifikować się jako cobot, musi on spełniać międzynarodowe normy bezpieczeństwa. Postępy w dziedzinie rozwiązań konstrukcyjnych uczyniły roboty współpracujące bardziej elastycznymi i łatwiejszymi do wdrożenia niż kiedykolwiek wcześniej. Często do ich zainstalowania nie jest wymagane prawie żadne programowanie, co zmniejsza koszty integracji. Większa elastyczność otwiera szeroki zakres nowych zadań i aplikacji, które roboty współpracujące mogą skutecznie zautomatyzować.

Czym różnią się coboty od robotów?

Pierwszą rzucającą się w oczy różnicą są zasady bezpieczeństwa pracy robotów. Roboty przemysłowe jako znacznie większe i cięższe maszyny o dłuższym zasięgu ramion, bardzo często pracują oddzielone kratami lub w strefach specjalnie oznaczonych jako niebezpieczne.

Poza cechami bezpieczeństwa, roboty współpracujące są „łatwe do zaprogramowania”. Najnowsza generacja cobotów w ogóle nie używa programowania. Swojego pracy uczą się od pracownika, który instruuje kobota, przesuwając go ręcznie przez kolejne etapy pracy.

Coboty zazwyczaj mogą być również instalowane bez konieczności korzystania z usług firmy zajmującej się integracją robotów. Ponieważ są one tak proste, mogą być ustawiane i szkolone przez istniejący personel po niewielkim przeszkoleniu.

Dlaczego warto wybrać Coboty ?

Ze względu na swoją elastyczność i zdolność adaptacji, Coboty zapewniają ekonomiczną drogę do automatyzacji tysięcy prozaicznych, nudnych i niebezpiecznych zadań, które wcześniej wymagały pracy ludzi. Dzięki niezwykle szybkiemu zwrotowi z inwestycji, Coboty umożliwiają firmom bez dużego kapitału robotyzowanie procesów produkcyjnych i montażowych. Jest to istotne wyrównanie szans rynkowych.

Coboty są bezpieczne dzięki technologii, czujnikom i oprogramowaniu, które pozwala im wyczuć, kiedy zderzyły się z osobą lub innym przedmiotem. Najnowocześniejsze oprogramowanie stale monitoruje wszystkie aspekty ruchu robota i natychmiast zatrzymuje go w przypadku wykrycia czegokolwiek na drodze ruchu.

Ważne jest również to, że łatwo dostępne są części do cobotów.

Bezpieczna praca robota współpracującego z człowiekiem to niezwykle ważna sprawa w aspekcie BHP robotyzacji firm.

Programowanie robotów współpracujących

Niektóre coboty wykorzystują tradycyjne metody programowania i kodowania stosowane przez zwykłe roboty przemysłowe. Te coboty do obsługi wymagaja przeszkolonej osoby. Programista robotów programuje i nadzoruje pracę cobotów.

Niektóre roboty współpracujące aby umożliwić łatwe programowanie używają prostych i intuicyjnych języków programowania. Są one łatwe do zaprogramowania dla programistów oraz osób bez specjalistycznego szkolenia.

Najnowsze maszyny nie używają żadnego programowania. Swoich zadań uczą się od swoich operatorów. Pracownik prowadzi cobota przez kolejne etapy pracy, a cobot zapamiętuje kolejność wykonywania zadań. Te coboty są naprawdę proste w obsłudze. Mniej programowania i szybsze przezbrajanie cobotów pomaga firmom produkować małą ilość produktów, w krótkim czasie.

Zobacz jakie są najpopularniejsze modele robotów współpracujących

Zdjęcie Motoman Yaskawa