Root AI inwestuje w robota Virgo – urządzenie przeznaczone do zbioru wielu upraw

Niedobory siły roboczej, obawy o bezpieczeństwo żywności a teraz potrzeba społecznego dystansu przyczyniły się do wzrostu zainteresowania robotyką rolniczą. Firma Root AI Inc. ogłosiła, że zebrała 7,2 miliona dolarów na sfinansowanie i realizację przyszłościowego projektu – robota żniwnego Virgo.

Ograniczenia imigracyjne a także pandemia COVID-19 zaostrzyły niedobory siły roboczej w rolnictwie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Globalny rynek robotyki rolniczej doświadczy złożonego, rocznego wzrostu o 34,5%, wzrastając z 4,6 mld dolarów w 2020 r. do 20,3 mld dolarów do końca 2025 r. – przewiduje Markets and Markets.

Sztuczna Inteligencja Root AI prowadzi do niezliczonych korzyści

Robot Virgo firmy Root AI wykorzystuje miękkie chwytaki, czujniki 3D i sztuczną inteligencję do zbioru różnych roślin, np. pomidorów. Josh Lessing i Ryan Knopf, którzy wcześniej pracowali w Soft Robotics Inc., byli współzałożycielami Root AI w 2018 roku. Lessing przemawiał w RoboBusiness 2019, który został opracowany przez Robotics Business Review, obecnie bliźniaczą stronę The Robot Report.

Dzięki detekcji ruchu i sztucznej inteligencji przeszkolonej na milionach obrazów, trójpalczasty robot może unikać liści, winorośli i niedojrzałych owoców a także wykrywać i zbierać produkty bez ich uszkadzania – powiedziała firma. Trzy zintegrowane palce Virgo, ramię robota i ruch obrotowy nadgarstka zostały zaprojektowane tak, aby naśladować ludzką biomechanikę.

Chcieliśmy zbudować urządzenie, które wprowadzałoby wiele zręczności i strategii, które człowiek stosuje podczas dotykania, interakcji oraz dbania o rośliny i mieć to w formie robota” – powiedział Lessing w BostInno.

Poza tym, rolnicy mogliby wykorzystać sztuczną inteligencję na platformie, aby uzyskać o wiele więcej informacji na temat gospodarstwa, tak aby każdy system na polu był „oczami i uszami” głównego hodowcy. Możemy zacząć osiągać lepsze wyniki, które przyniosą rolnikom większe zyski, więcej żywności w łańcuchu dostaw oraz więcej żywności dostarczanej przy niższym nakładzie, a więc z większą korzyścią dla środowiska”.

Root AI inwestuje w robota Virgo – urządzenie przeznaczone do zbioru wielu upraw
Robot Virgo wykorzystuje wizję komputerową i 3 miękkie chwytaki do zbierania pomidorów

Robot zbiera różne plony w wielu trudnych miejscach

Przedsiębiorstwo zauważyło również, że Virgo może być zamontowany na torze do hodowli w pomieszczeniach zamkniętych, co jest obszarem rosnącego zainteresowania. „W nowoczesnej szklarni, rekultywacja wody, cyfrowo sterowane światło, składniki odżywcze i atmosfera oznaczają, że ponad 20 razy ilość plonów na akr można wyprodukować przy użyciu 90% mniej wody niż metodami tradycyjnymi”, powiedziała firma.

Przedsiębiorstwo przeprowadziło testy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Holandii, a jej założyciele powiedzieli, że wyobrażają sobie wykorzystanie Virgo do zbioru różnych lokalnych upraw. Kilka innych firm zajmujących się robotyką rolniczą skupiło się na jednym rodzaju upraw.

PJC, First Round Capital i Outsiders Fund uczestniczyły w zbiórce funduszy. Root AI powiedział, że planuje wykorzystać te fundusze, aby zatrudnić więcej inżynierów sprzętu i oprogramowania oraz pracowników terenowych, a także rozszerzyć wdrażanie robota w Ameryce Północnej i Europie jeszcze w tym roku.

Zdjęcie producenta