Nowy cobot Universal Robot UR16e – udźwig do 16 kg

Universal Robot, to już dominująca siła w segmencie robotów wspópracujących, ale cały czas napina mięśnie, aby jeszcze bardziej zwiększyć swój zasięg na rynku cobotów. Duńska firma wprowadziła więc UR16e, czyli najsilniejsze jak dotąd ramię robota, o ładowności 16 kilogramów (35,3 funta), zasięgu 900 milimetrów i powtarzalności +/- 0,05 mm.

Universal twierdzi, że nowy „robot ciężarowy o dużej ładowności” pozwoli klientom zautomatyzować szerszy zakres procesów, w tym pakowanie i paletyzację, wkręcanie nakrętek i śrub oraz obsługę maszyn o dużej ładowności i maszyn CNC.

Czym wyróżnia się robot Universal UR16e ?

Universal Robots UR16e otwiera nowe możliwości zastosowań, dzięki wiodącej w branży ładowności, wynoszącej niesamowite 16 kg (35,3 funta). Korzystając z tego samego łatwego w użyciu interfejsu programistycznego, z nagradzanej rodziny e-series, nowy cobot zapewnia najwyższą szybkość, niezawodność i bezpieczeństwo, aby odciążyć pracowników przy obsłudze ciężkich narzędzi i produktów. Pozwala na zautomatyzowanie ciężkich dla pracowników tradycyjnych procesów, takich jak paletyzacja i pakowanie, wkręcanie śrub i nakrętek, obsługa maszyn i obsługa większych ciężarów przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności i wydajności fabryki.

  • Promień pracy – 900 mm
  • Udźwig maksymalny – 16 kg
  • Obrys – 190 mm
  • Waga robota – 33,10 kg

Jaka jest przyszłość cobotów z serii UR ?

Von Hollen (CEO) powiedział w jednym z wywiadów, że Universal Robot inwestuje znaczny czas i wysiłek, koncentrując się na aplikacjach dla klientów. Nowy cobot UR16e i jego duży udźwig, dają możliwość zastosowanie w wielu aplikacjach, które wcześniej możliwe były do wykonania tylko przez pracowników konwencjonalnych. „Robot UR16e daje możliwość udźwigu, którego nie moglibyśmy dostać wcześniej, od żadnego innego cobota” – powiedział. „W przyszłości będziemy lepiej rozumieć wymagania użytkowników końcowych. Ważne jest, abyśmy inwestowali we właściwych obszarach. Ukierunkowanie aplikacji staje się kluczowym czynnikiem”. ABI Research przewiduje, że do 2030 r., rynek robotyki współpracującej przekroczy 11 miliardów USD, co stanowi 29% całego rynku robotyki przemysłowej. Według danych ABI od 2018 r. Universal Robots posiadało 59% udziału, w globalnym rynku sprzedaży robotów współpracujących. Po UR pojawiło się wielu nowych graczy, ale von Hollen twierdzi, że tylko nieliczni rozwijają mocne technologie, które są konkurencyjne. „Jestem przekonany, że utrzymujemy lub rozwijamy nasz rynek. Jedną z rzeczy, z których jestem dumny, jest to, że nie podwyższyliśmy cen, odkąd stałem się członkiem rodzimy Universal Robot. ”- powiedział von Hollen, który dołączył do UR w październiku 2016 r.„ Pomimo zmienności i rosnącej konkurencji utrzymaliśmy bardzo atrakcyjne ceny, za sprzęt najwyższej jakości. Chodzi o wartość dodaną i wniesienie wartości do ogólnego uzasadnienia biznesowego firmy. Ten nowy produkt otworzy dla nas nowe aplikacje i większe zainteresowanie wśród klientów.. Kompletne portfolio produktów z pewnością zachwyci naszych potencjalnych klientów. ”

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.