Wynajem robotów przemysłowych – nowość na rynkach światowych

Wynajem robotów jest stosunkowo nowym zjawiskiem w świecie robotyki, ale stanowi istotną zmianę w sposobie rozmieszczania robotów w warunkach przemysłowych i fabrycznych.

Zasadniczo wynajem robotów przemysłowych jest dokładnie taki, jak sama nazwa wskazuje – firmy mogą wynająć roboty i płacić za godzinę. Firma wynajmująca roboty wykonuje wszystkie czynności konserwacyjne i serwisowe oraz reaguje w przypadku awarii sprzętu. Fabryka, która wynajmuje roboty, korzysta ze stałego czasu pracy i niższych kosztów początkowych posiadania robota.

Rola robotów współpracujących w nowoczesnym modelu biznesowym

Wzrost liczby robotów współpracujących jest głównym powodem, dla którego wynajem robotów, może działać na poziomie praktycznym. Roboty przemysłowe wymagają sporo dodatkowego wyposażenia ze względów bezpieczeństwa. Potrzebują również kilku godzin programowania przez kogoś, kto został wykształcony, przeszkolony i certyfikowany do programowania robota. Wszystko to zwiększa koszty wynajmu robota, a także sprawia, że ​​roboty przemysłowe nie nadają się do wielu ustawień fabrycznych.

Z drugiej strony roboty współpracujące mogą być łatwo programowane przez osobę bez żadnego szkolenia. Są z natury bezpieczne i nie wymagają dodatkowego wyposażenia odpowiadającego za bezpieczeństwo. Nie mniej, to co najważniejsze, roboty współpracujące są znacznie tańsze niż roboty przemysłowe. Zasadniczo są tanie w wynajmie i można je natychmiast wdrożyć, dzięki czemu idealnie nadają się do modelu biznesu, w którym opieramy się na wynajmie robotów.

Znaczenie wynajmu robotów

Wynajem robotów przemysłowych i cobotów, jak wspomniano, stanowi potencjalnie ogromną zmianę w sposobie rozmieszczania i aplikacji robotów na całym świecie. Model biznesowy wynajmu znacznie obniża cenę adopcji robotów, obniżając barierę automatyzacji. Oprócz łatwego użycia i niezawodności robotów współpracujących, technologia ta może się spodobać się szerszej ilości przedsiębiorców.

Chociaż automatyzacja robotyczna z pewnością jest już powszechna w ustawieniach produkcyjnych, są one najszybciej wdrażane przez duże operacje, które szybko zwiększają wydajność, dzięki niewielkim ulepszeniom wydajności. Współpracujące wypożyczalnie robotów przemysłowych mogą otworzyć drzwi do wyższych współczynników adopcji, przez mniejsze obiekty, pomagając im konkurować w coraz bardziej zautomatyzowanym świecie.

Wynajem robotów może być ważnym zjawiskiem w branży robotyki. Roboty współpracujące były w ostatnich latach bardzo popularne i wydaje się, że trend ten będzie się utrzymywał wraz ze wzrostem popularności wynajmu robotów.

wynajem robotów przemysłowych, roboty przemysłowe wynajem

Wynajem robota przemysłowego, czy zakup używanego robota ?

Przez ostatnie lata zauważalny jest wzrost zainteresowania przedsiębiorstw używanymi robotami przemysłowych. Trend ten jest bardziej zauważalny w krajach, gdzie ilość robotów w stosunku do pracowników tradycyjnych jest mniejsza. W tym gronie jest również Polska, gdzie robotyzacją i automatyzacją są póki co w fazie ,,raczkowania”. W porównanie choćby do Niemiec, czy innych krajów Europy zachodniej, w naszym kraju robotów przemysłowych jest bardzo mało. Należy się w tym miejscu zastanowić, czy nie lepszym rozwiązaniem jest wynajem robota przemysłowego, niż zakup używanego sprzętu. Kupując robota używanego, mamy duże ryzyko, że sprzęt po wykonaniu małej ilości roboczo godzin, może zacząć sprawiać kosztowne problemy. W tym miejscu nie będziemy mieli gwarancji, serwisu, itd. W przypadku wynajmu robotów przemysłowych lub wynajmu robotów współpracujących, mamy pewność, że zawsze mamy wsparcie serwisu. Nie chodzi tu tylko o konserwacje i serwis, ale również pomoc we wdrożeniu sprzętu. Po zakończeniu okresu, na jaki wynajęliśmy robota, mam również możliwość jego wykupu po bardzo atrakcyjnej cenie. Mamy wówczas sprzęt, którego wartość i jakość znamy na własnej skórze.

Mateusz Budziński

Od wielu lat w spektrum moich zainteresowań znajdowała się szeroko pojęta automatyzacja przemysłu. Dlatego właśnie dziele się z Państwem swoimi przemyśleniami i przekazuję aktualności z rynku. Moje artykuły dotyczą przede wszystkim robotów przemysłowych, części do robotów przemysłowych i wszystkiego co z nimi związane.