Zestawy enkoderów POSITAL FRABA dostępne dla robotów przemysłowych i cobotów

Hamilton, firma POSITAL FRABA Inc. z siedzibą w N.J. ogłosiła dostępność swoich wieloobrotowych zestawów enkoderów końcowych, które są przeznaczone dla robotów współpracujących, automatyki przemysłowej lub siłowników liniowych.

Enkodery zestawów zawierają kilka funkcji zaprojektowanych w celu zmniejszenia zapotrzebowania na miejsce i kosztów. Obejmują one sprzężenie zwrotne położenia bezwzględnego, kompaktowe otwory i konstrukcję zbierającą energię, która eliminuje potrzebę zasilania bateryjnego.

Firma Franz Baumgartner elektrische Apparate GmbH została założona w Kolonii, w Niemczech, w 1918 roku, a w 1973 roku FRABA wprowadziła jeden z pierwszych bezdotykowych, wieloobrotowych enkoderów absolutnych. Firma POSITAL od ponad 50 lat jest wiodącym producentem przemysłowych enkoderów obrotowych i rozszerzyła swoją działalność o czujniki ruchu nachylenia i ruchu liniowego.

Wieloobrotowe enkodery POSITAL zbierają energię

System jednoobrotowy opiera się na technologii pojemnościowej i jest połączony ze sprawdzoną technologią wieloobrotową Wiegand firmy POSITAL. Eliminuje ona konieczność stosowania zapasowych baterii lub skomplikowanych systemów przekładniowych.

Baterie stwarzają wyzwania dla inżynierów robotyki, w tym ograniczoną żywotność, znaczną wagę i toksyczne substancje chemiczne. Przekładnie mają swoje własne słabe strony, są duże, złożone, kosztowne i podatne na wstrząsy i wibracje – powiedział POSITAL.

Nawet przy małych prędkościach obrotowych, system Wiegand generuje krótkie impulsy napięcia, które są wystarczające do zasilania licznika obrotów i związanej z nim elektroniki –  powiedziała firma.

Bezdotykowa technologia pomiarowa POSITAL nie posiada żadnych ruchomych części i jest odporna na wstrząsy i wibracje. Zestawy enkoderów są dostępne z kilkoma niezastrzeżonymi interfejsami elektrycznymi, w tym linią BiSS-C lub BiSS. Możliwe jest zaimplementowanie dodatkowych protokołów opartych na interfejsie RS485.

„Zasada ta, sprawdzona od 2005 roku, umożliwia bezobsługowy, niezawodny pomiar pozycji bezwzględnych nawet w wymagających środowiskach, przez wiele lat” – stwierdziła firma.

Kompaktowe enkodery z wałem drążonym pracują w cobotach

Firma POSITAL FRABA stwierdziła, że jej enkodery z otworem na wałek przelotowy oferują szeroki zakres obrotów bez konieczności stosowania baterii lub układu przekładni. Pusty wałek umożliwia prowadzenie kabli i sprężonego powietrza wewnątrz ramienia kobota.

Enkodery mają grubość 18 mm, pracują z wałkiem o średnicy 30 i 50 mm i posiadają 10 mm otwór odpowiedni dla ram NEMA 17 i większych. Oferują one rozdzielczość do 19 bitów i są przeznaczone do integracji z dużymi lub bezramowymi silnikami.

POSITAL oferuje wiele rozmiarów wałów, w tym 6 mm i kompaktową 36 mm konstrukcję dla wałów pełnych i piastowych. Oczekuje się, że wkrótce pojawi się też wersja 22 mm.

Enkodery są wyposażone w otwarte interfejsy elektryczne BiSS-C i SSI. Firma oferuje również konstrukcje zaciskowe, synchronizacyjne i z kołnierzem kwadratowym w rozmiarach 36, 52 i 58 mm. Wieloobrotowe enkodery wartości bezwzględnej zawierają wyjście kablowe, zaślepkę przyłączeniową a także opcje wtyków.

Zestawy enkoderów POSITAL FRABA dostępne dla robotów przemysłowych i cobotów

Enkodery zestawowe zoptymalizowane

Kompaktowe enkodery zestawów przyrostowych są zoptymalizowane do sterowania prędkością małych napędów, silników o małej mocy i silników krokowych. Optyczna wersja przyrostowa jest dostępna jako moduł lub jako kompletny zestaw zawierający dysk optyczny.

Producenci silników, którzy posiadają lub opracowują własną technologię enkoderów jednoobrotowych o wysokiej rozdzielczości, mogą wykorzystać wieloobrotowy zestaw SPI firmy POSITAL do modernizacji swoich silników do wersji wieloobrotowej.

Zestaw jest przeznaczony do liczenia do 40-bitowych obrotów i dostarcza zarówno wieloobrotowe jak i jednoobrotowe dane o niskiej rozdzielczości poprzez ekonomiczny interfejs SPI slave.

Należy pamiętać, że dane jednoobrotowe są potrzebne do synchronizacji z zewnętrznymi danymi jednoobrotowymi o wysokiej rozdzielczości. Szeroki zakres diagnostyczny i związane z nim dane zapewniają niezawodne działanie – zapewnia firma.

POSITAL FRABA upraszcza instalację

Istnieją cztery różne możliwości montażu zestawów enkoderów na silnikach. Co ważne –  żadna z nich nie wymaga specjalnych narzędzi ani kosztownego wyposażenia.

W porównaniu z enkoderami optycznymi, zestawy enkoderów POSITAL są mniej wrażliwe na kurz i wilgoć. Skanowanie w zakresie 360° eliminuje błędy i oferuje lepszą redukcję szumów niż optyczne systemy detekcji. Upraszcza to instalację, ponieważ tolerancje mogą być rozszerzone, co całkowicie wyklucza konieczność przeprowadzania procedur kalibracji.

Firma dodała, że bezwzględne wersje pomiarowe zestawu zapewniają 17-bitową rozdzielczość elektryczną i wieloobrotowe pomiary położenia z zakresem ponad 1 miliona obrotów. Technologia One Cable zapewnia obsługę opartą na dwu i czteroprzewodowych (RS485) interfejsach BiSS Line.

Zestaw komponentów enkodera zawiera pakiet elektroniki zamontowany na kompaktowej płytce o średnicy 22 lub 35 mm oraz mały magnes stały, przeznaczony do montażu na końcu wału silnika.

Zintegrowana funkcja autokalibracji eliminuje konieczność stosowania skomplikowanego sprzętu produkcyjnego – zaznaczył POSITAL. Polecenia BiSS mogą być użyte do zaprogramowania enkodera dla ważnych parametrów wydajnościowych.

Zdjęcia producenta